banner15

'İran'ın gücü sanılandan fazla'

New York Times, İran'ın nükleer programının sanılandan daha ileride olduğunu yazdı.

'İran'ın gücü sanılandan fazla'

New York Times gazetesi, İran'ın nükleer programının sanılandan daha ileride olduğunu yazdı.

Gazetede yer alan makaleye göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ülkesinin P2 santrifüjleri üzerinde araştırma yürütmekte olduğu yönündeki açıklaması, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) uzmanlarını endişeye sevk etti.

Makaleye göre, batılı uzmanlar, uzun süredir İran'ın, Natanz'daki nükleer faaliyetlerine paralel olarak, Pakistan'ın atom bombasının babası tarafından temin edilen P2 santrifüj sistemleri üzerinde gizli bir program geliştirmekte olduğundan şüphe duyuyorlardı, ancak ellerinde kanıt bulunmuyordu.

New York Times'a göre, Avrupalı diplomatlar, bir İran heyetinin yarın Viyana'ya gelerek, UAEK'nin, bu ülkenin uranyum zenginleştirme programıyla ilgili değişik sorularına yanıt vereceklerini belirttiler. İsminin açıklanmasını istemeyen bir diplomat, sorulacak sorular arasında P2 santrifüjünün de bulunacağını kaydetti.

Gazeteye göre, bir batılı diplomat, İran heyetinin Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın doğruyu söyleyip söylemediğine açıklık getirmeleri gerektiğini belirterek, eğer doğruysa İranlıların durdurdukları programı yeniden mi başlattıkları veya yıllardır gizlice mi sürdürdükleri sorularının yanıtlanması gerektiğini kaydetti.

New York Times ayrıca, Amerikan Dışişleri Bakanı'nın silahlanmanın kontrolü ve uluslararası güvenlikten sorumlu yardımcısı Robert Joseph'in, İran Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının, Tahran'ın ileri bir teknoloji geliştirdiğinin "ilk itirafı" olduğunu söylediğini yazdı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48