banner39

'İran'ın nükleeri değil rejimi sorun'

"Amerikan emperyalizmi" teorisyeni olarak nitelenen Kagan, WP'den Obama'ya seslendi: İran rejimi zayıfladı, devirin!

Arşiv 01.10.2009, 12:35 01.10.2009, 15:56
'İran'ın  nükleeri değil rejimi sorun'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kurt ile kuzunun hikayesi yine ortaya çıktı, ABD'nin İran ile geriliminin arka sebebinde nükleerin yatmadığı tescillendi. Şahinlerin ve de ABD'nin teorisyenlerinden sayılan, Amerika'nın üstünlüğünü ve barışçı yöntemlerin etkisizliğini savunan "şahin filozof" Robert Kagan yine sahneye çıktı ve İran rejiminin devrilmesini istedi.

Robert Kagan, İran ile nükleer programı konusunda masaya oturmaya hazırlanan Obama yönetimine, Washington Post'ta yayımlanan makalesinde, "Nükleer silahların unut, en verimli hedef İran'ın zayıflayan rejimidir!" diye seslendi. Kagan, medyanın ve ABD yönetiminin seçim sonrası gerginliği kullanmak yerine, nükleer konusuna odaklanmasını eleştirdi.

İran'daki tartışmalı rejimin ardından rejimin "tarihindeki en büyük krize" sürüklendiğini savunan Kagan, bu ortamın kullanılarak "diktatörlerin devrilebileceğini", tarihten örnekler vererek savundu. Çoğunluğu CIA destekli darbelerle yerlerinden olan Filipin ve Nikaragua devlet başkanlarına karşı yapılan "yabancı operasyonları" öven Kagan, Obama yönetimini İran'ın "bu tehlikeyi önleme" oyununa gelmekle suçladı.

Tahran'ın istediğinin ABD'nin "nükleer silahlara odaklanması ve rejimin istikrarsızlığının gözardı edilmesi" olduğunu öne süren Kagan, Obama'dan "rejimi yıkmaya" odaklanmasını istedi.

Planlanan yaptırımların amacının da İran rejimini devirmek olması gerektiğini savunan "şahin filozof", İran'la görüşmelerin hemen sona erdirilmesini önerdi.

Kagan, İran'da rejim değişikliğinde "Amerika'nın asli stratejik çıkarları" olduğunu ifade etti, rejimi devirmenin, İran'ı nükleerden vazgeçirmekten daha "yapılabilir" bir seçenek olduğunu iddia etti.

 

banner53
Yorumlar (1)
Hakan Sağlam 12 yıl önce
Farsçada bir deyim vardır" şotor der hab bined dane, gahi lop lop hored gahi dane dane" yani deve rüyasında çekirdek görmüş bazen avuçluyarak yermiş bazen de tane tene...Amerikalı bu stratejist de İslam Cumhuriyeti hakkında aynı o deve gibi...
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?