İran'ın patlamaya hazır 'Kürt bombası'

Rus medyası İran'da artan "Kürt gerginliğinin" ülke bütünlüğünü tehdit ettiğini savundu

İran'ın patlamaya hazır 'Kürt bombası'Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran'da son dönemde yaşanan PJAK üyelerinin idamlarıyla tırmanan etnik gerginlik Rusya'da da yakından takip ediliyor.

Rus gazetesi Pravda’da yer alan habere göre, İran’ın "Kürt sorunu" son yıllarda ülkenin karşı karşıya olduğu en ciddi iç sorun olma yönünde ilerliyor. Sorunun ülke bütünlüğünü önemli ölçüde tehdit ettiğini savunan Rus gazetesi, İran Kürtlerinin otonomi istediğini, bağımsızlık yandaşlarının sayısının da gün geçtikce arttığını iddia etti.

Gazetenin yazarı Sergey Balmasov, İran Kürtleri'nin ülke içinde farklı bir statüye sahip olmadığını ve İran halkının bir parçası olarak kabul edildiğini belirtti. Balmasov, resmi yetkililerin etnik haklarını kabul etmediği Kürtlerin otonomi taleplerini de olumsuz karşıladığını savundu. Devlet başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Kürt taleplerini dikkate alacağı sözü vermesine rağmen bunun gerçekleşmediği de savunuldu.

Balmasov Kürtlerin silahlı isyan konusunda girişimlerinin bulunmadığını ve böyle bir girişimin başarısız olacağının farkında olduklarını da öne sürdü. Ancak Rus yazar Kürt isyanın çıkması için bir kıvılcımın yeterli olabileceğini iddia etti.

Tahran, ülkedeki Kürt halkın batılı istihbarat örgütleri ve ABD tarafından kışkırtıldığını savunurken, Balmasov da Kürt hareketinin mali kaynağının büyük çoğunluğunun ABD tarafından temin edildiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 16:15
banner53
YORUM EKLE

banner39