banner39

İranlı diplomata matkapla işkence

CIA tarafından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan İranlı diplomata tıbbi incelemeler sonucunda matkapla işkence yapıldığı ortaya çıktı.

Arşiv 11.04.2007, 19:29 11.04.2007, 19:40
İranlı diplomata matkapla işkence

CIA görevlileri tarafından kaçırıldıktan sonra geçtiğimiz hafta serbest bırakılan İran’ın Bağdat Büyükelçiliği İkinci Katibi Celal Şerefi"yi tedavi gördüğü hastanede ziyaret eden Kızılhaç Tahran Temsilcisi ve Irak’ın Tahran Büyükelçisi Şerefi’nin sağlık durumuyla ilgili rapor aldı.

Tahran’daki Kızılhaç temsilciliği başkanı ile birlikte Celal Şerefi’nin tedavi gördüğü hastaneye giden Irak’ın Tahran Büyükelçisi Şeyh Muhammed Mecid, Celal Şerefi ile görüştükten sonra hastaneden de Şerefi’nin gördüğü işkenceleri yansıtan rapor aldı.

Doktorların verdiği raporda Şerefi’nin bacağında işkencecilerin kullandığı matkapların oluşturduğu deliklerin tedavisinin sürdüğü, Şerefi’nin burnunda ve boynunda kırıkların bulunduğu, sırtında derin yaralar açıldığı, sindirim sisteminde kanamaların sürdüğü, kulağında yırtılma bulunduğu kaydedildi.

Celal Şerefi"nin Kızılhaç yetkilisinin huzurunda yeniden muayene edildiği ifade edildi. Irak’taki ABD güçlerinin elinde hala 5 İranlı diplomat bulunurken ABD uluslar arası kanunları çiğnemeye devam ediyor.

 

Kaynak: MNA
 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?