banner39

İranlı kayıp nükleer fizikçi ortaya çıktı!

Suudi Arabistan'da kaçırılarak ABD'ye götürülen Şahram Amiri'nin video görüntüleri İran televizyonunda yayınlandı

Arşiv 08.06.2010, 12:17 08.06.2010, 13:09
İranlı kayıp nükleer fizikçi ortaya çıktı!

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Umre için gittiği Suudi Arabistan'da ortadan kaybolan ve ABD'nin özel operasyonu ile kaçırıldığı iddia edilen İranlı nükleer fizikçi Şahram Amiri’ye ait bir video İran devlet televizyonunda yayınladı.

Videoda, kaçırılması ile ilgili ayrıntıları ve son durumunu anlatan Amiri, “Şu anda ABD’nin Arizona eyaletindeyim. 2009 Haziran ayında ABD ve Suudi Arabistan istihbarat güçlerinin ortaklaşa düzenledikleri bir operasyonla kaçırılarak Amerika’ya götürüldüm” dedi.

Suudi ajanlar tarafından Medine'de kaçırıldıktan sonra kendisine uyuşturucu verildiğini söyleyen Amiri, "uyandığımda bir uçakta, ABD'ye doğru gidiyordum" dedi.

5 Nisan 2010 tarihinde çekildiği ve ayrıntı verilmeden ‘özel bir yöntemle İran istihbarat teşkilatına ulaştığı’ ifade edilen görüntüde, Amiri, 8 aydır tutulu bulunduğu ABD’de en ağır işkence ve psikolojik baskılara maruz kaldığını belirtiyor.

"İRAN ALEYHİNE KONUŞMAM İSTENDİ"

Bir bilgisayarın arkasında başında kulaklıkla konuşan Amiri, kaçırılma nedenini ise ”Benden bir televizyon kanalına çıkıp İran’ın nükleer programında önemli bir kişi olduğumu ve kendi isteğimle ABD’ye iltica ettiğimi ve gelirken de yanımda İran’ın askeri nükleer faaliyetleri ile ilgili önemli kanıtlar getirdiğimi söylememi istediler” dedi.

Video mesajda, asıl amacın İran yönetimine baskı yapmak olduğunu söyleyen İranlı nükleer fizikçi, dünya ülkelerinden özgür kalıp ülkesine geri dönmesi için yardım istedi.

Şahram Amiri, Suudi Arabistan’da ortadan kaybolmadan önce Tahran Malik Aştar Üniversitesi'nde öğretim üyesiydi.  İran, ABD yönetiminin olayda parmağının olduğunu iddia etti. Washington, iddiaları ret ederek Amiri’nin kayboluşunun ya da nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığını ileri sürdü. Mart ayında Amerikan ABC kanalı, Amiri’nin, ABD’ye sığındığını ve CIA ile işbirliği halinde olduğunu öne sürümüştü.

İran'ın elindeki Amerikalı öğrencileri ABD tarafından kaçırılan ve bu ülkede olduğu iddia edilen İranlı nükleer fizikçiler ile değiştirmek istediği daha önce gündeme gelmişti.

ABD yönetimi ise video mesajı ve iddialarla ilgili açıklama yapmadı.

Yorumlar (2)
memocan 12 yıl önce
katil amerika ve orta dogudaki pic evladindan her sey beklenilir normaldir
Mustafa 12 yıl önce
Bu işte bir iş var! Amerika tarafından kaçırılıp bu denli serbestçe video yayımlayabilmesi gerçekçi gelmiyor. İran dikkatli olmalı! Psikologlarada ciddi şekilde iş düşüyor hiçte kaçırılmış bir ruh hali gözükmüyor 'mağdur'da. Doğrusunu Allah bilir.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?