banner39

İranlı mülteciler Türkiye'yi mahkum etti

İran'daki Halkın Mücahitleri isimli örgütün üyelerinden ikisinin Türkiye hakkında açtığı dava tazminatla sonuçlandı.

Arşiv 29.09.2009, 09:28 29.09.2009, 09:29
İranlı mülteciler Türkiye'yi mahkum etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, geri göndermeye kalkıştığı iki İranlıya toplam 40 bin euro ödeyecek. AİHM, davacıların sınır dışı edilmemesini de karara bağladı.

Sabah'ın haberine göre, Rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü üyesi oldukları için İran'dan kaçan ve yasadışı yollardan Türkiye'ye giren Muhsin Abdulhani (36) ve Hamit Karimniya (31), Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde 20'şer bin euro tazminat ödemeye mahkûm ettirdi. AİHM, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3, 5 ve 13'üncü maddelerinin Türkiye tarafından ihlal edildiği'' görüşüne vardı. Bu maddeler, 'İşkence yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı, etkili başvuru hakkını' içeriyor. AİHM, iki İranlının 'ülkelerinde öldürülme riski taşıdıkları' gerekçesiyle geri gönderilemeyeceğine de karar verdi. Kırklareli'ndeki Gaziosmanpaşa Mülteci Kampı'nda tutuklu olan Abdulhani ve Karimniya SABAH'a konuştu. Haziran 2008'de kaçtıkları Türkiye'de önce jandarmanın kendilerini Dicle Nehri üzerinden Irak'a geçmeye zorladığını, aynı ay ikinci kez gelişlerinde de bu kez mahkeme kararıyla polisin sınırdışı ettiğini anlatan ikili, kendilerine temel özgürlüklerinin verilmesini istedi.

DİCLE'DE BOĞULUYORLAR

Halen İsveç ve Kanada'ya yaptıkları iltica başvurularının sonucunu bekleyen bu iki mülteci, Türkiye'deki ne ilk ne de son vaka. Ancak AİHM'nin aldığı karar, ölümden kaçan mültecilerin iadesinin önüne geçiyor. Aralarında Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği ve Mültecilerle Dayanışma Derneği'nin de bulunduğu 6 kuruluş, ortak bildiriyle AİHM kararının iltica sistemini iyileştirmek için fırsat olarak değerlendirilmesini istedi. 6 örgüt daha önce de 23 Nisan'da zorla Dicle Nehri'ne atılarak Irak'a gönderilmek istenen 18 kişiden 4'ünün akıntıya kapılarak boğulduğunu belirtmişti. Uluslararası Af Örgütü Mülteci Koordinatörü Volkan Görendağ da karar üzerine örgütün Türkiye'deki kamplarda tutulan mültecilerin serbest bırakılmaları için internet üzerinden bir eylem başlattığını açıkladı.

İRAN'DA 'ARAP' ROLÜ YAPMIŞLAR

İlk kaçtıkları Irak'ta BM'nin mülteci statüsü verdiği ikili,Türkiye'den İran sınırına gönderilince kendi vatandaşlarına 'Arap' rolü yaparak canını kurtarmış. Yeniden Türkiye'ye gelen ikili, bir başka mültecinin telefonunu kullanarak Fransa'daki arkadaşlarına ulaşmış. Ve ABD merkezli İranlı Göçmen İttifakı ile bağlantı kurmuşlar.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?