banner15

İranlıların ve Azerilerin İstanbul'a yatırımı artıyor

İTO'ya ticari faaliyet için başvuruda bulunanların arasında İran ve Azeri firmalarının sayısı dikkat çekiyor.

İranlıların ve Azerilerin İstanbul'a yatırımı artıyor


Fahri Sarrafoğlu /Dünya Bülteni

İTO'ya kayıt yaptıran firmalar arasında yabancı yatırımcı sayısına bakıldığında ilk 5 sırayı Almanya, İran, Azerbaycan, Fransa, ABD ve Hollanda'nın aldığı görüldü. Daha önce İran ve Azerbaycan yatırımları görülmeyen İstanbul'da 2009 yılında bu iki ülkenin yatırımlarında ciddi ölçüde artış oldu. Toplam yabancı sermaye değeri itibariyle ise İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Lüksemburg ilk sıralardaki ülkeler oldu. İTO'nun yeni kayıt ve iptal edilen firma kuruluşlarını esas alarak hazırladığı, "2009 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Yeni Kayıt Yaptıran Firmalarda Yabancı Yatırımcı ve Sermaye Durumu" raporu açıklandı. Buna göre 2009'un ilk 6 aylık dönemde İstanbul'da yabancı yatırımcının taahhüt ettiği sermaye değeri yüzde 42.51, yabancı yatırımcı sayısı ise yüzde 14.22 azaldı. Yılın ilk yarısında 1.146 yabancı yatırımcı tarafından toplam 152 milyon 842 bin 781 TL'lik sermaye tutarında şirket kuruldu. 2008 yılının ikinci 6 aylık döneminde ise yabancı yatırımcı sayısı 1.336.

EN ÇOK YATIRIM ELEKTRONİK VE BİLİŞİM SEKTÖRÜNE

2008 yılının ikinci 6 aylık döneminde Bahreyn ve Hollanda yabancı sermaye açısından ilk 2 sırayı alırken, 2009 yılının birinci 6 aylık döneminde İngiltere ve Almanya öne çıkan ülkeler olarak sıralandı. İTO şu değerlendirmelerde bulundu: "-Bu dönemde en fazla yabancı sermaye ile yatırımda bulmayı taahhüt eden ilk 5 ülkenin AB ülkeleri oluşunu, Türkiye'nin AB müzakere sürecindeki olumlu havasının sürdürüldüğünün bir işareti olarak değerlendirmek mümkün.

Rapora göre yabancı yatırımcı sayısında elektrik, elektronik ve bilişim sektörü en cazip sektörler. Yabancı sermaye değerinde ise müşavirlik hizmetleri ilk sırada. Bu sektörde Ortadoğu ülkeleri ön planda. Yüzde 6.41 pay ve iki yatırımcı ile Lübnan, yüzde 6.28 pay ve 3 yatırımcı ile Katar en fazla yatırımda bulunan ülkeler...

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 17:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35