banner15

İran tesislerini denetime açıyor

İran'nın 'barışçıl nükleer' kullandığını kanıtlamak için UAEK'deki Bağlantısızlar Grubu üyelerine Nükleer tesislerini gezdireceği bildirildi.

İran tesislerini denetime açıyor

İran, sürdürdüğü nükleer programın "barışçıl amaçlı ve şeffaf" olduğunu göstermek için, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Bağlantısızlar Grubuna (NAM) üye bazı ülkelerin temsilcilerine nükleer tesislerini gezdirecek.

Mısır, Malezya, Küba, Cezayir, Sudan'ın UAEK'deki elçileri ile Suriye'nin Arap Birliğindeki temsilcisinden oluşan 6 kişilik heyet, bu amaçla başkent Tahran'a geldi.

Gazetecilerle birlikte bugün İsfahan'da UCF6 gazı üretilen tesisi ziyaret edecek heyet, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade ve Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile de görüşecek.

İran yönetimi, gezinin, "nükleer faaliyetlerin barışçıl amaçlı ve şeffaf olduğunu göstermek için" düzenlendiğini belirtiyor.

Nükleer program nedeniyle yoğun uluslararası baskıyla karşı karşıya kalan Tahran yönetimi, nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu iddia ediyor.

BM Güvenlik Konseyi, 23 Aralık 2006'da aldığı yaptırım kararıyla İran'a hassas nükleer malzeme ve füze programı için teknoloji transferini yasaklamıştı. Bu kararla İran'a, uranyum zenginleştirmeyi durdurması için 60 günlük süre verilmişti.

Kararı kabul etmeyen Tahran yönetimi, nükleer faaliyetlerine hız vermiş ve 38 UAEK müfettişinin ülkeye girişini engellemişti.

İran, Batılı ülkelerin bütün baskılara rağmen, 3 bin yeni santrifüjü Natanz nükleer tesisine yerleştirmeyi planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35