banner15

Irkçı lider Türkiye'yi hedef gösterdi

Bulgar ırkçı lider Siderov, istihbarat teşkilatının Türkiye ve Rusya'ya yoğunlaşmasını istedi

Irkçı lider Türkiye'yi hedef gösterdi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgaristan'da ırkçı görüşleriyle tanınan ATAKA adlı partinin lideri Volen Siderov, Devlet Milli Güvenlik Servisinin (DANS) çalışmalarının Türkiye ve Rusya'ya karşı yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Parlamentoda DANS'in denetiminden sorumlu komisyonun dönem başkanlığını devralacak olan Volen Siderov, Bulgaristan Ulusal Radyosuna (BNR) yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya'nın Bulgaristan'a karşı "yabancı" ve "düşmanca" çıkarlara sahip olduğunu ileri sürdü.

AA'nın haberine göre, Siderov, Türkiye ve Rusya'nın Bulgaristan'a yönelik faaliyetlerinin çok sıkı bir şekilde araştırılması gerektiğini savundu, "AB üyesi olmayan bu ülkelerin Bulgaristan ile ilgili politikalarının ve faaliyetlerinin analizleri çok iyi yapılmalıdır. Bu faaliyetlerin ülkemizin milli çıkarlarına zarar verip vermeyeceği tespit edilmelidir" dedi.

Bulgaristan'daki uluslararası siyasi gözlemciler parlamentonun çalışmalarına başlamasına iki gün kala ırkçı liderin yaptığı bu açıklamanın, Sofya'nın Ankara ve Moskova ile ilişkilerinde istenmeyen bir gerginlik yaratabileceği görüşünde birleşiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35