banner39

Irkçı parti 'sadece beyaz üye' şartını 'zorla' kaldırdı

İngiliz ırkçı partisi tüzüğünü 'korkudan' değiştirdiği gün bir de İngiliz gazeteci dövdü!

Arşiv 15.02.2010, 11:24 15.02.2010, 12:09
Irkçı parti 'sadece beyaz üye' şartını 'zorla' kaldırdıDünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de aşırı sağcı İngiliz Ulusal Partisi (BNP), partiye sadece beyazların üye olmasına izin veren tüzüğünü değiştirmek zorunda kaldı.

İngiltere'ye göçün durdurulmasını savunan, göçmenlerin tamamını 'suçlu-terörist' olarak tanımlayan ve özellikle İslam düşmanlığı ile bilinen BNP'nin üyeleri, olağanüstü bir toplantı yaptı, "siyah ve Asya kökenli İngilizlerin de" partiye üye olabilmesine izin verecek tüzük değişikliğini yaptı.

Ancak bu değişiklik partinin söyleminde ya da bakışındaki bir farklılıktan değil, İngiliz hükümetinin finanse ettiği Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu'nun dava açma tehdidinin ardından yapıldı.

Parti lideri Nick Griffin, "partinin prensiplerine inandıkları sürece" etnik azınlıklardan gelen kimselerin de BNP'ye üye olabileceğini söyledi.

İngiliz basınının da geniş yer verdiği değişiklik The Times gazetesinde ise manşet oldu. Çünkü, parti toplantısını izleyen Times muhabiri Dominic Kennedy partililer tarafından dövülerek dışarı çıkarıldı!

'BNP İngiliz değil'

Times muhabiri Kennedy, BNP'nin Londra Belediye Meclisi'ndeki üyelerinden Richard Barnbrook'un cumartesi günü Times'ta hakkında çıkan bir bir yazıya sinirlendiğini ve toplantı sırasında 'Times'ı burada istemiyoruz' dediğini yazıyor.

Daha sonra da davetli olduğu halde, darp edilerek toplantıdan çıkarıldığını belirtiyor. Kennedy haberine, 'Bir siyasi partinin basın toplantısını haber yaparken burnumun kanayacağını hiç düşünmezdim. Ancak BNP'nin ve lideri Nick Griffin'in gerçek yüzü bu' sözleriyle son veriyor.

Times'ın başyazında ise ırkçı partiye ağır eleştiriler yöneltildi.

Yazıda, "BNP normal bir İngiliz siyasi partisiymiş gibi davranmayı seviyor. Ama hiç de öyle değiller. Bu ülkede, siyasi partilerin gazetecileri hırpalaması normal değil. Bu ülkede insanların inançları nedeniyle değil, çıkarları nedeniyle ırkçılıktan vazgeçmesi normal değil. BNP İngilizliğin propagandasını yapmayı seviyor ama en temel İngiliz değerleri olan ifade özgürlüğü, adalet, merhamet ve saygıyı unutmuş gibi gözüküyor. Dün BNP pek çok şey olabileceğini, ancak İngiliz olmadığını gösterdi. '

timesmuhabirinedayak.jpg

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?