banner39

Irkçı Wilders seçimlerde patlama yaptı

Hollanda seçimlerinden Liberal Parti birinci çıkarken Wilders'ın partisi yüzde yüzün üzerinde oylarını arttırdı.

Arşiv 10.06.2010, 09:16 10.06.2010, 10:47
Irkçı Wilders seçimlerde patlama yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Liberallerin 31 milletvekili çıkararak birinci parti olduğu genel seçimlerde, Hrıstiyan Demokratlar tarihi yenilgi alarak dördüncü oldu. İslam karşıtı Özgürlük Partisi, milletvekili sayısını 9’dan 24’e çıkardı.

Hollanda’da dün yapılan erken genel seçimler siyasette deprem etkisi yarattı.

DW'nin haberlerine göre Parlamentonun Temsilciler Meclisi kanadının 150 üyesini belirleyen seçimlerde 31 milletvekili çıkaran Liberal Parti birinci parti oldu. Tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayamayan liberallerin, 30 milletvekili çıkaran İşçi Partisi ile koalisyona gitmesi bekleniyor.

Yaklaşık yüzde 20 oy kaybederek, dördüncülüğe gerileyen Hrıstiyan Demokrat Parti (CDA) tarihi bir yenilgi alırken, CDA lideri Başbakan Jan Peter Balkenende vakit geçirmeden istifasını açıkladı. Balkenende, yaklaşık 8 yıldır bu görevi yürütüyordu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimlerin en kazançlı partisi ise milletvekili sayısını 9'dan 24'e çıkararak üçüncü parti konumuna yükselen İslam ve yabancı karşıtı tutumuyla ünlenen ve siyasi yelpazenin en ağında yer alan Özgürlük Partisi (PVV) oldu.

Bu partinin lideri Geert Wilders Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkmasıyla da tanınıyor. Wilders'ın partisinin milletvekili sayısını 24'e çıkarması koalisyon görüşmelerinde anahtar parti konumuna gelmesini de sağladı.

Seçimlerde en çok oy kaybeden ikinci parti ise ana muhalefet Sosyalist Parti (SP) oldu. Geçen dönem 25 milletvekili çıkartan Sosyalist Partinin vekil sayısı bu seçimlerde 15'e düştü.

19 Partinin mücadele ettiği ve katılım oranının yüzde 75'in altında kaldığı seçimlerde toplam 10 parti milletvekili çıkarabildi.

Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, partilerin kazandıkları sandalye sayısı şöyle belirlendi:

Liberal Parti (VVD) 31, İşçi Partisi (PVDA) 30, Özgürlük Partisi (PVV) 24, Hrıstiyan Demokrat Parti (CDA) 21, Sosyalist Parti (SP) 15, Demokratlar 66 Partisi 10, Yeşil Sol (GL) 10, Hristiyan Birlik (CU) 5, Reformist Devletçi Parti (SGP) 2 ve Hayvanları Koruma Partisi (PVDD) 2 milletvekilliği kazandı.

Bu sonuçlara göre, 5 ayrı parti listesinden seçimlere katılan Türk kökenli 11 adaydan 5'nin milletvekilliği de kesinleşti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?