banner39

İrlanda AB Anayasası'na bu defa 'evet' dedi

Erken sonuçlara göre İrlanda halkı Lizbon Anlaşması'na yeşil ışık yaktı

Arşiv 03.10.2009, 15:05 03.10.2009, 15:05
İrlanda AB Anayasası'na bu defa 'evet' dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yeni AB Anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması'nın dün ikinci kez referanduma sunulduğu İrlanda'da oy sayımına başlandı.

Bazı sandık çıkış anketleri, "Evet" oyu kullananların çoğunlukta olabileceğine işaret ederken, İrlandalıların geçen yıl reddettiği Lizbon Anlaşması'nın onaylanmasına büyük önem atfeden AB, İrlanda'dan gelecek resmi sonucu bekliyor.

İrlanda Dışişleri Bakanı Michael Martin, erken sonuçlara göre "evet" oylarının açık farkla önde göründüğünü ve ülkesi için mutlu olduğunu açıkladı.
İrlanda'daki referandumda, 3 milyondan fazla kayıtlı seçmen oy kullandı.

Lizbon Anlaşması karşıtı Libertas Grubu'nun lideri Declan Ganley, "İrlandalı seçmenlerin anlaşmayı ezici bir çoğunlukla onayladığını ve sonucun kendileri için hayal kırıklığı olduğunu" kaydetti.

Ganley, geçen yılki referandumda anlaşmanın reddedilmesinde kilit rol oynamıştı.

Avrupa Birliği'nin yeni Anayasası'nın onaylanması, Birliğin geleceği ve içinden geçtiği yeniden yapılanma sürecinde kritik önem taşıyor.

Ülke genelindeki 43 seçim bölgesinden çıkacak sonuçların günün ilerleyen saatlerinde toplanarak kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

İrlandalılar Lizbon Anlaşması'nı, 12 Haziran 2008'de düzenlenen ilk referandumda yüzde 53,4 oranındaki "Hayır" oyuyla geri çevirmişti. Referanduma katılım oranı geçen yıl yüzde 53,1 olarak kaydedilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?