banner39

İrlanda krizde dış yardım yerine tasarrufa gidiyor

İrlanda ekonomisi mali krizi aşmak için dış yardım yerine sıkı tasarruf tedbirlerine gidiyor.

Arşiv 12.02.2010, 16:41 12.02.2010, 16:41
İrlanda krizde dış yardım yerine tasarrufa gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 

Avrupa Birliği ülkelerinden, kısaca PIGS olarak anılan ve iflasın eşiğinde mali krizle boğuşmakta olan Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya,  AB içinde para birliği kurmuş olan 16 ‘Euro ülkesi’ni dayanışma konusunda sınava tabi tutuyor. İrlandalılar, devlet borçları gayri safi milli gelirlerinin yüzde 12’sine ulaştığı halde bu grup içinde sayılmayı kendilerine karşı bir hakaret sayıyorlar. Ancak İrlanda dışardan yardım almak yerine çok sıkı bir tasarruf programı uygulayarak kriz bataklığından çıkmak için en yoğun çaba sarfeden ülke.
 
İngiltere, Fransa ve Almanya’nın yaptığı gibi yeni harcama programları yapmak yerine,  İrlanda ekonomik bakımdan hızlı bir gelişme göstermeye başladığı sıralarda mali krizin başlamasıyla hiç beklemeden doğrudan kamu harcamalarını aşırı bir şekilde düşürerek tasarrufa gitti.
 
İrlanda’nın Başbakan Brian Cowen hükümeti, geçen yılın başından itibaren kamu harcamalarını yüzde 5 aşağıya çekti. Aralık ayında da tekrar kamu harcamalarında tasarrufa giderek yüzde 15 daha azalttı. Avrupa Merkez Bankası İrlanda’da alınan önlemleri dikkate şayan görürken, İrlanda Maliye Bakanı Brian Lenihan’ı da mazoist tasarrufçu olarak niteledi.
 
Maliye Bakanı Lenihan’ın tasarruf planları sonucu, çocuk parası yüzde 10, işsizlik parası yüzde 4, kamu çalışanlarının maaşları yüzde 15 azaltıldı. Bütün bu aşırı tasarruf eylemlerine rağmen İrlandalılar şimdilik sukunetlerini koruyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?