İrlanda Kurtuluş Ordusu silah bıraktı

İrlanda Ulusal Kurtuluş Ordusu, silah bıraktığını açıkladı

İrlanda Kurtuluş Ordusu silah bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
İngiltere'nin Kuzey İrlanda üzerindeki hakimiyetine son vermek için 1974 yılında kurulan İrlanda Ulusal Kurtuluş Ordusu (The İrish National Libaretion Army), silahlı mücadelesine son verdiğini açıkladı. Örgütün yaptığı açıklamada, bundan sonra mücadelesini barışçıl yollarla sürdüreceğini resmen duyurdu. 
 
Hala Kuzey İrlanda'da iktidarda bulunan Sinn Fein partisinin reformcu yapısından dolayı IRA'dan ayrılan ve sosyalist parti 'İrlanda Cumhuriyetçi Partisi'nin silahlı kolu olarak on yıllardır mücadelesine devam eden örgüt, bugüne kadar 120 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. 1970 ve 80'li yıllarda gündemden düşmeyen örgütün en önemli kurbanları arasında 1979 yılında arabasına yerleştirilen bir bombanın patlatılması üzerine hayatını kaybeden Muhafazakar Parti Milletvekili Airey Neave olarak biliniyor.

Örgüt, 1982 yılında bir bara yerleştirdiği bomba sonucu 17 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Silah bıraktığını açıklayan örgüt, elinde bulundurduğu mevcut silah ve patlayıcıları uluslararası gözetmenler eşliğinde yok edeceğini duyurdu.

Bu arada silahların, bundan sonra başka bir suçta kullanılamaması için önceden kayıt altına alınacak. Böylece başka bir suçta kullanılan silahların örgüte ait olup olmadığı tespit edilebilecek
 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 16:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35