banner15

İrlandaca da AB'nin resmi dili

Meraklılarının "new age" tarzı müzik parçalarından anımsayacağı "İrlandaca", Bulgarca ve Romence ile birlikte 1 Ocak 2007'den itibaren AB'nin resmi dili olacak.

İrlandaca da AB'nin resmi dili

Avrupa Komisyonu internet sitesinde verilen bilgiye göre, İrlanda'nın yerel dili ve Bulgarca ve Romence'nin de katılımıyla AB resmi dil sayısı 23'e yükselecek. İngilizce bundan böyle İrlanda'nın AB içinde işlem yapılan tek dili olmayacak. Resmiyet 2005 yılı haziran ayından itibaren işleyen bir süreç sonucu kazanılacak.

Yeni dil İrlandaca, diğer resmi AB dilleriyle tamamen aynı işlemi görmeyecek. AB kurumlarının tüm yasama işlemlerini İrlandaca'ya çevirmeleri pratik sebepler dolayısıyla gerekmeyecek.

İrlandacanın AB'ye eklenmesiyle tashih ve yayıncılıkla ilgili 29 yeni görev ihdas edilecek, maliyeti ise 3.5 milyon euro olacak.

2002 yılında yapılan bir sayıma göre İrlanda nüfusunun yüzde 40'ı yani yaklaşık 1,5 milyonu İngilizce değil "İrlandaca" konuşuyor. Bunların da dörtte biri dili günlük hayatlarında kullanıyor. Artan miktarda üniversite öğrencisi yüksek okullarda İrlandaca sınavlara katılmama eğilimi gösterse de bu dil ilkokullarda zorunlu ders olarak okutuluyor.

AYRILIKÇI BASK'IN DİLİ VE KATALANCA, GALCE SIRADA

AB'de dil çeşitliliği anahtar tartışmalardan biri durumunda. AB'de konuşulan diğer diller, Katalanca, Bask ve Galiçya dili şu andan itibaren yarı resmi statü kazanmış durumda. Bu diller bir süre sonra dahil edilecek, ancak maliyetleri olasılıkla ilgili AB ülkeleri tarafından karşılanacak.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35