banner15

'İrtica konusunu görüşmeye hazırız'

Erdoğan, ''irtica endişeleri varsa, bunu görüşüp gereğini yapmaya hazırız'' dedi.

'İrtica konusunu görüşmeye hazırız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarıyla tırmanan ''irtica'' gerilimi konusunda, ''irtica endişeleri varsa, bunu görüşüp gereğini yapmaya hazırız'' dedi.

İrtica kavramının yeniden tanımlanması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, konunun ikili görüşmeler ve MGK çerçevesinde ele alınarak ortak görüşler doğrultusunda bir önlem paketi hazırlanabileceğini söyledi.
 
Kuvvet komutanları, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın art arda yaptığı konuşmalarda vurguladıkları 'irtica tehdidi' konusunda Başbakan Erdoğan, Londra'dan dönerken uçakta önemli açıklamalar yaptı.
 
Erdoğan, ülkeyi gerecek yaklaşımlardan kaçınmak gerektiğini tekrarladı. "Ülkede var olmayan şeyleri varmış gibi göstermenin kimseye faydası yok" diyen Başbakan Erdoğan, konunun kamuoyu önünde tartışılmaması gerektiğini söyledi.
 
Erdoğan, "konuyu dar bir çerçevede kendi aramızda görüşebiliriz. Milli Güvenlik Kurulu'nda da olabilir. MGK'nın dışında zaten bir araya geliyoruz. Bunları rahatlıkla müzakere edebiliriz" diye konuştu.
 
"İrticanın tanımı yeniden yapılmalı"
 
Başbakan irticanın tanımının yeniden yapılması gerektiğine de dikkat çekti ve "işe irtica kavramını tarif ederek başlamalıyız. Türkiye'de kimse buna hukuki bir tanım getiremiyor. Hep siyasi bir yaklaşımla değerlendiriliyor. Bu da mütedeyyin diyebileceğim kesimi ciddi manada rahatsız ediyor" ifadesini kullandı.
 
İrtica tanımı konusunda bir uzlaşma sağlanırsa bundan sonra bir öneriler paketinin getirilebileceğini belirten Başbakan Erdoğan, hükümet olarak her zaman hazır olduklarını söyledi. Erdoğan, aşırı uçları dışlamak yerine merkeze çekilmesi gerektiğini belirtti.
 
Erdoğan, "kenarı mümkün olduğu kadar merkeze çekmenin de gayreti içinde olmalıyız. Yani bunlar nasıl olsa aşırı, orada kalsınlar demek, yanlış bir şey. Onlar da bizim insanımız, bizim halkımız. Bunu başarmamız lazım" şeklinde konuştu.

Sezer ve Büyükanıt'tan irtica uyarısı
 
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Kuvvet Komutanlarının irtica ve laiklik uyarılarının ardından 2 ekimde Harp Akademileri Komutanlığı'nda yeni eğitim - öğretim yılı açılış töreninde konuşan Orgeneral Büyükanıt, "Türkiye'de bugün köktendinci bir tehdit yok" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aksine, diğer kuvvet komutanları gibi irtica tehdidine dikkat çekmiş ve "Türkiye'de bir irtica tehdidi vardır ve her türlü önlem alınmalıdır" demişti.

Büyükanıt, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın daha önce laiklik ile ilgili açıklamalarını ima ederek, "laiklikliği yeniden tanımlayalım diyenler yok mu, Atatürk'ün yalnız şahsı değil, düşünce sistemi ağır bir saldırı altında değil mi? Cumhuriyet rejimi saldırı altında değil mi? Her fırsatta TSK'yı yıpratmak isteyenler kimler? İnsanımızı çağdışı bir görünüme sokmak isteyenler yok mu? 'Hayır, Türkiye'de bunlar yoktur' diyemiyorsanız, Türkiye'de bir irtica tehdidi vardır ve her türlü önlem alınmalıdır" diye konuşmuştu.

 

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48