banner15

'İrtica Türk solunun can simidi'

Egemen Bağış, Türk solunun irtica kelimesine adeta can simidi gibi sarıldığını ifade eden

'İrtica Türk solunun can simidi'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı ve AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Türkiye'deki irtica tartışmaları ile ilgili, "Fikirleri için teröre başvurmanın irtica değil sapıklık olduğunu" söyledi.

Viyana'da bir grup Türk derneğinin verdiği toplu iftara katılan AKP İstanbul milletvekili Egemen Bağış, Türkiye'deki irtica tartışmaları konusunda vatandaşlardan gelen bir soruya verdiği yanıtta, "Fikirleri için teröre başvurmanın irtica değil sapıklık olduğunu" söyledi.

Türkiye'deki irtica tartışmalarında en büyük sorunun irticanın tanımı konusundaki belirsizlik olduğunu ifade eden Bağış, "Belki önce irticanın tanımı konusunda bir uzlaşmaya varmamız gerekir" dedi.

"İrtica'dan şikayet edenler eğer şiddet kullanarak fikirleri uğruna insan katledenlerden bahsediyorlarsa, o teröristler karşılarında herkesten önce bizleri ve Ak Partiyi bulacaklardır" diyen Bağış, "Benim şahsi düşüncem, bu terör eylemlerine irtica demek doğru değil. Bu eylemlere sapıklık demek lazım" şeklinde konuştu.

Bağış, Viyana'daki cami eksenli 9 Türk derneğinin verdiği toplu iftara işaret ederek, şunları kaydetti: ''Bizim gibi ramazan ayında toplu iftar için bir araya gelmeyi irtica olarak yorumlamayı yanlış buluyorum. Bu bizim geleneklerimizin ve inancımızın bir gereğidir.''

İrtica kelimesinin sözlüklerde "geriye dönmek ya da gericilik" olarak açıklandığını anımsatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin AB ile müzakerelere başladığı, demokrasi, insan hakları ve serbest piyasa ekonomisi konularında bölgesinde ilham kaynağı olduğu bir dönemde, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye kesinlikle geriye değil her geçen gün daha ileri gitmektedir"

"İRTİCA TÜRK SOLUNUN CAN SİMİDİ"

Türk solunun 30 yıldır tanımı net olmayan bu irtica kelimesine adeta can simidi gibi sarıldığını ifade eden Bağış, "Türk solunun irtica söylemleriyle toplumu tedirgin ettiğini hatta huzurunu kaçırmak için istismar ettiğini" söyledi.

Bağış, "Türk solunun bu istismarı sonucu gittikçe halkın teveccühünden uzaklaştığını ve desteğini kaybettiğini, can simidi sandıkları kavramın onları kurtaramadığını, tam aksine puan kaybettirdiğini" kaydetti.

Toplu iftarda yaptığı konuşmada, Türk ordusundan övgüyle söz eden Bağış, "Türk milletinin ordusuna bakışının diğer milletlerden çok farklı olduğunu" belirterek, "Dünyada ordusuna peygamber ocağı diyen başka bir millet yoktur. Dünyada askerini peygamberinin ismiyle çağıran başka bir millet de yoktur. Ve bunun neticesinde de ordumuz Türkiye'nin en güvenilir kurumlarından biridir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48