İş dünyası İsrail'e karşı yaptırıma hazırlanıyor

Gazze'ye yardım götüren aktivistlere saldıran İsrail'e karşı 15 bin Türk diasporası harekete geçirilecek.

İş dünyası  İsrail'e karşı yaptırıma hazırlanıyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) çatısı altındaki Dünya Türk İş Konseyi, “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” sloganıyla İstanbul’dan yola çıkan ve içinde yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda ülkeden insan hakları savunucusu sivile karşı İsrail askerleri tarafından uluslararası sularda orantısız güç kullanılması karşısında Türk diasporasını harekete geçirmeye yönelik bir girişim başlattı.

DEİK-Dünya Türk İş Konseyi Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda ABD’den Vietnam’a, Arjantin’den Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanından 15 bin Türk diaspora üyesini İsrail’in saldırısına karşı sessiz kalmamaya davet etti.

İŞTE İSRAİL’E KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER  
 

Konseyin çağrısında, diaspora üyeleri bulundukları ülkedeki medya ve sivil toplum kuruluşları  ile meslek örgütleri nezdinde şu talepleri dile getirmeye davet edildi:

  • İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunanlar bir an evvel serbest bırakılmalı ve derhal ülkelerine geri gönderilmeli.
  • Gemilerle taşınan yardımlar Gazze’ye ulaştırılmalı. Gemiler serbest bırakılmalı ve İsrail’den ayrılmalarına izin verilmeli.
  • Uluslararası toplumun dolaylı desteği ile sürdürülen Gazze izolasyonu ve ambargosu sona erdirilmeli.
  • İsrail, baskın konusunda bağımsız bir uluslararası araştırma komisyonunun kurulmasını kabul etmeli.

 “SİYASETTE VE STK’LARDA AKTİF OLUN”

DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun mektubunda sayılan taleplerin gündemde kalması için izlenebilecek bazı yöntemler sıralandı. Siyasi kimliği ve görevleri olan diaspora üyeleri konuyu parlamento ve komisyonların gündemine taşımaya çağırıldı. Diaspora üyesi iş adamı ve girişimcilerin, İsrailli iş ortaklıkları, ticaret partnerleri ve dostlarından, İsrail hükümeti ve kamuoyu nezdinde tutukluların serbest bırakılması talebini dillendirmelerinin önemi vurgulandı.

Diaspora üyelerinin bulundukları ülkenin vatandaşlarıyla, konu ile ilgili hassasiyetleri paylaşmaları gereğine dikkat çekilen mektupta, diaspora üyelerinin üye oldukları sivil toplum kuruluşlarında konu ile ilgili etkinlikleri takip etmeleri ve aktif görev almaları çağrısında bulunuldu. Mektupta ayrıca diaspora üyelerinin interneti etkin biçimde kullanmaları gerektiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 07:24
banner53
YORUM EKLE

banner39