banner39

İşadamı ve öğrenciler vize sömürüsünden bıktı

Türk işadamları ve öğrencileri yurtdışı gezileri için vize çilesi çekiyor; kimi ticari sırlarını ifşa ediyor, kimi bursunu kaybediyor.

Arşiv 16.04.2010, 11:25 16.04.2010, 13:24
İşadamı ve öğrenciler vize sömürüsünden bıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İKV'nin anketine göre, vize konusunda Türkler'e 'kötü muamele' gösteren ülkeler listesinde İngiltere başı çekti. Almanya ve Yunanistan gibi bazı ülkelerin başvuruları aşırı ağırdan alması nedeniyle işadamları toplantıları, öğrenciler ise bursu kaçırıyor

Akşam'dan Ali Ekber Ertürk imzasıyla çıkan habere göre TOBB'un desteğiyle İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı) tarafından gercekleştirilen anket çalışmasında zamanında verilmeyen vizeler yüzünden işadamlarının iş bağlantılarını kaçırdıkları, öğrencilerin kazandıkları uluslararası bursları yitirdikleri, akademisyenlerin de önemli toplantılara yetişemedikleri tespitleri dikkat çekti.

BAŞBAKANLIĞA DA GÖNDERİLDİ

Anket çalışması bin 500 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi. Bir örneği Başbakanlık'a da gönderilen anketten satır başları şöyle;
 

Şikayetler, tüm AB üyesi konsolosluklarında yaşanıyor. Dert yanılan konular ençok, vize süresinin ya da vizede öngörülen giriş-çıkış sayısının talep edilenden farklı olması.  Vize veren konsolosluk yetkilisinin tavrı, işadamlarından istenen evrakların çokluğu gibi sorunlar da önemli şikayetler arasında..

Ankette, 'vize konusunda kötü muamele gösteren' ülkeler de soruldu. Buna göre İngiltere, işadamları ve akademisyenlerle öğrencilerimize ençok sorun çıkaran ve 'kötü muamale eden' ilk ülke oldu. Bu ülkeyi, Almanya, Fransa, Yunanistan ve Portekiz izliyor. Malta, İrlanda, Romanya gibi ülkeler ise en az şikayetin olduğu ülkeler oldular.
 

Oda ve borsalara, 'Vize başvurusunda üyelerinizin banka hesap cüzdanlarınızın istenmesi ticari veya mesleki faaliyetleri açısından sorun yaratmakta mıdır?' diye de soruldu. Raporda bu durum, 'Katılımcılar arasında ticari sırlarının açıklanıyor olduğu gibi bir kanaatin oluştuğunu belirtenlerin sayısı azımsanmayacak miktardadır' şeklinde değerlendirildi.

'BİZİ AŞAĞILIYORLAR'

'Vize başvurusu yapan üyeleriniz konsolosluk yetkililerinin hangi tavır ve davranışlarından şikayetçi?' sorusuna çok çarpıcı yanıtlar verildi. Buna göre katılımcıların yüzde 60'ı, konsolosluk yetkililerinin 'özensiz ve zaman kaybettirici' davrandıklarından şikayetçi olurken yüzde 33'ü ise görevlilerin 'aşağılayıcı ve onur kırıcı, hakaret  edici' olduğunu belirtti.

VİZE YÜZÜNDEN İŞ AKSIYOR

Zamanında verilmeyen vizelerin katılımcıların işlerini aksattığı da raporda dile getirildi. İngiltere, Almanya ve Yunanistan konsoloslukları bu konuda en çok şikayet edilen konsolosluklar oldu. Zamanında verilmeyen vize nedeniyle Erasmus programı çerçevesinde burs kazanan öğrencilerin haklarını kaybedebiliyor. Araştırmacılar toplantılarını kaçırırken, işadamlarının fuarlara yetişemiyor. Bu durum ise maddi ve manevi kayba yol açıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?