banner39

İşadamları bağır diye tempo tutuyor

Bir ihracatçı, "Başbakan Erdoğan sesini yükselttikçe satışlarımız artıyor. Biz de kendi aramızda 'bağır, bağır, daha çok bağır' diye tempo tutuyoruz" diyor.

Arşiv 18.06.2010, 11:19 18.06.2010, 12:24
İşadamları bağır diye tempo tutuyor

 

Türkiye eksen kaydı, kaymadı tartışmaları arasında dış politikada yolunu bulmaya çalışırken, iş dünyası Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde esen Türkiye rüzgârını iyi değerlendiriyor. Bir ihracatçı, şaka yollu da olsa "Başbakan Erdoğan sesini yükselttikçe satışlarımız artıyor. Biz de kendi aramızda ‘bağır, bağır, daha çok bağır' diye tempo tutuyoruz" sözleri üzerine "Nereye gidiyoruz?" diye düşünmeden edemeyiz.

Kısa bir süre önce Ortadoğu'ya giden bir ihracatçı arkadaşım, "Ürdün'de Türk olduğum öğrenilince büyük bir ilgi gördüm. Bir alıcı ‘Mısır'a verdiğim bütün siparişleri iptal ediyorum. Bundan sonra bütün mallarımı sizden alacağım. Türkiye kazansın' dedi" diyerek Ortadoğu'daki yeni Türk imajını anlatıyordu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın eski başkanı Tamer Taşkın, Nijerya'dan Sudan'a, Etiyopya'dan Tanzanya'ya kadar Kara Afrika'yı karış karış dolaşıp İzmir'deki fabrikalarında üretilen petro-kimya ürünlerine yeni pazarlar yaratan bir sanayici. Tamer Taşkın'la sohbet ederken "Nijerya'da Erdoğan'ın fotoğrafını evinin duvarına asan bayilerim var. Ben Afrika'da kralım. Gittiğim her yerde Türk olduğum için en iyi restoranlarda, en iyi şekilde ağırlanıyorum. Ayrıca Afrika ülkelerindeki kâr marjı dünyanın hiçbir yerinde yok. Yüzde 300, yüzde 400, 500 kârla bile satış yapmak mümkün. Çünkü terör nedeniyle Batılı satıcılar buralara gelmeye korkuyor. Risk yüksek olduğu için fiyatlar da yüksek oluyor" diyerek son durumun fotoğrafını çekti.

Kaynak / Referans

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?