banner15

İşçi eylemi sürüyor, yer yer gerginlik yaşanıyor

TEKEL işçilerine destek için işçi ve memurların İstanbul Unkapanı'na yürüyüşüne polis müdahale etti.

İşçi eylemi sürüyor, yer yer gerginlik yaşanıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tekel işçilerinin Ankara'da süren eylemlerine destek grevi bugün başladı. Sabah saatlerinde başlayan genel grev bazı merkezlerde vatandaşın mağdur olmasına neden oldu. İstanbul'da Unkapanı'ndaki Tekel binası önünde yol kesen grup ile polis arasında arbede yaşandı. İzmir'de vatandaşlar otobüs bulamayınca ne yapacağını şaşırdı.

Denizli'de Ak Parti binasına yürümek isteyen bir grup arbede çıkardı. Ankara'da ise Türk-İş önünde yapılan eylem Ak Parti karşıtı mitinge dönüştü. Miting alanında siyasi partilerin pankartları da yer aldı. Eylemlerin amacından saptığını düşünen Memur-Sen ve Kamu-Sen greve verdikleri desteği geri çekti. 

İşçi ve memur konfederasyonlarının TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla bir günlük genel grev yapıyor.

İstanbul'da çeşitli noktalarda toplanan sendikaların buluşma noktası Saraçhane parkı. Sendikaların toplanma noktalarından biri olan Sirkeci'deki Ticaret Üniversitesi'nin önünden heraket eden işçi ve memurlardan yaklaşık 50'si Unkapanı'ndaki TEKEL binası önüne geldiklerinde yolu Taksim yönüne trafiğe kapatmak istedi. Gruba, polis müdahale ederek yolu açmak istedi, bu sırada kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sürerken sendika temsilcilerinin çabası ile yol kesen grup ikna oldu. Yolu trafiğe açan grup, Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşünü sürdürdü.

İZMİR’DE TEKEL’E TAM DESTEK

TEKEL işçilerine destek için Türkiye genelinde bugün yapılan 1 günlük işi bırakma eylemine İzmir’den katılım neredeyse tam oldu. Eylem nedeniyle trafik kilitlendi.
Türk- İş, DİSK, Hak- İş ve KESK’in destek verdiği eylem nedeniyle İzmir’de belediye otobüsleri servise çıkmadı, trenler çalışmadı. Körfez’de vapur seferleri aksamalı olarak yapılırken metro seferleri normal olarak yapıldı. Eylem nedeniyle otobüslerin çalışmayacağını önceden öğrenen İzmirliler sabah erken saatlerde yollara düştü.

Özel araç yoğunluğu nedeniyle İzmir’de trafik kilitlendi. Fabrika ve okul servis araçları korsan şehiriçi taşımacalık yaparken, işyerleri yakın olanlar yürümeyi tercih etti. Taksiler de dolmuş sistemiyle yolcu taşıdı. Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye, sağlık, mezarlıklar müdürlüğünde hizmetler büyük ölçüde aksamadan sürdü.

Karayolları, DSİ gibi kamu işyerlerinde de eyleme katılım tam oldu. İşçiler sendika başkanlarının öncülüğünde işlerleri önünde toplanıp Tekel işçilerine testek pankartları açtı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: EYLEM HAKSIZ VE İDEOLOJİK

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışanların üretimden gelen gücünü kullanmak için bugün gerçekleştirdiği bir günlük iş bırakma eyleminin, haksız ve ideolojik olduğunu savundu. Erdoğan, şu ana kadar hayatı olumsuz etkileyecek bir gelişmenin olmadığını da belirtti ve TEKEL işçilerine yönelik çağrısını yineledi. Erdoğan, TEKEL işçilerine “bu oyunlara alet olmayın” dedi.

BAŞKENTTE METRO SEFERLERİNDE AKSAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Halkevleri üyesi bir grubun, metro sisteminin çalışmasını engellediğini öne sürdü.

Belediye yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Batıkent metrosunda seferlerin aksamasının, belediye çalışanlarının, “Çalışmama hakkını kullanması”ndan kaynaklanmadığını savundu.

Halkevleri üyesi bir grubun, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla metro sisteminin çalışmasını engellediğini ileri süren yetkililer, güvenlik güçlerinden yardım istediklerini kaydettiler.

THY ÇALIŞANLARI GREVE KATILMADI

İŞÇİ ve memur konfederasyonlarının TEKEL işçilerine destek vermek için “Bugün izinliyiz”, “Çalışmama hakkımızı kullanacağız” formülüyle başlattığı eyleme 08.00 ile 17.00 saatleri arasında mesaileri olan THY çalışanları katılmayınca tüm seferler normal olarak yapıldı. Türk-İş’e bağlı Hava-İş Sendikası, TEKEL işçilerine destek amacıyla önceki gün genel greve katılma çağrısı yapmıştı. Yönetim de grev katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıklamıştı. THY çalışanları sendikanın değil yönetimin çağrısına uydu. Böylece THY uçakları bu sabah zamanında kalkış ve iniş yaptı. THY yetkililerinden biri “Tüm operasyonlar normal olarak devam etmektedir” dedi.

EDİRNE, KIRKLARELİ VE TEKİRDAĞ’DA BİN 70 İŞÇİ İŞE GİTMEDİ

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla kararlaştırdığı “çalışmama hakkını kullanma” eylemine Edirne ve Kırklareli’nde de katılım olduğu bildirildi.

Türk-İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Edirne Şubesi Başkanı Adnan Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da örgütlü oldukları DSİ ve elektrik kurumlarında 1070 işçinin işe gitmediğini söyledi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday da TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla İl Özel İdaresi, DSİ, belediye ile sendikalarının örgütlü olduğu iş yerlerinde iş bırakıldığını ve PTT Edirne Başmüdürlüğü önünde saat 12.30’da basın açıklaması yapılarak TEKEL işçilerinin yanında olduklarını göstereceklerini belirtti.

Yol-İş Sendikası 2 no’lu Şube Genel Sekreteri Nejat Şevik ise TEKEL işçilerinin eylemine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını ifade etti.
Edirne’de sendikalarına üye 220 işçinin iş bırakma eylemine destek verdiğini ifade eden Şevik, “Kanuni haklarımızı kullanıyoruz. TEKEL işçilerinin haklı mücadelesine destek oluyoruz” dedi.

İŞE GELMEYENLER TESPİT EDİLİYOR


Edirne Valisi Mustafa Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne’deki bazı iş yerlerinde işe gelmeyenlerin olduğunu ve bunların tespit edilmesine başlandığını söyledi.

İşe gelmeyenlerin belirlenmesinden sonra, bu kişilerle ilgili mevzuatın uygulanacağını ifade eden Büyük, “Her kurumun bir disiplin işleyişi var. Kurumlar, işe gelmeyenlerle ilgili bunu işletecekler” dedi.

Edirne’de sağlık çalışanları ise iş bırakma eylemi yerine, basın açıklaması yaparak TEKEL işçilerine destek verecek.

KIRKLARELİ

 Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova da yörede örgütlü bulundukları iş yerlerinde çalışan 1200 üyenin işe gitmediğini söyledi “TEKEL işçilerinin yakmış olduğu kıvılcım yangına döndü. AK Parti hükümeti bir an önce TEKEL işçilerinin sorununu ve diğer çalışanların sorunlarını çözmelidir” dedi. Düşova, Lüleburgaz ilçesinde yaklaşık 15 bin işçi ve memurun işi bırakarak, eyleme destek verdiğini ileri sürdü.

 

Kırklareli merkezde de sağlık çalışanlarının bir bölümü iş bırakarak eyleme destek veriyor.
 Kırklareli Vali Vekili İsmail Gültekin, iş bırakma eylemine katılanları tespit etmek için çalışma başlattıklarını söyledi. Sendikaları uyardıklarını ifade eden Gültekin, eyleme katıldığı tespit edilenler hakkında yasal işlem yapacaklarını kaydetti.

BATMAN’DA TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ

BATMAN’da Ankara’da eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek vermek için TPAO ve TÜPRAŞ işçileri işe bir saat geç başlama eylemi yaptı.

TPAO ve TÜPRAŞ işçileri, sabah erken saatlerde kurumlarının önünde eylem yaptı. Bir saat işe geç başlayan yaklaşık 300 petrol işçisi TPAO bölge binasına doğru yürüdü.
TPAO önünde basın açıklaması yapan Petrol İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik, Tekel işçileriyle dayanışma içinde olduklarını kaydetti. Tekik, “Tekel işçileri 52 gündür biber gazına, tazyikli suya, kara kışa rağmen dimdik ayakta. Tekel işçilerinin tek istedikleri, iş, yeterli ücret, sendika, yani insanca yaşam için başkentte mücadelesini sürdürüyor. Tekel işçisi, adına 4/C denilen ücretli kölelik sözleşmesine ve AKP hükümetine boğun eğmiyor. Yılın 10 ayı çalışır, iki ay çalışmadan, Başbakan gibi yan gelip yatmadan 12 ay iş istiyor. Tekel işçileriyle çıkarların ortak, sorunların ortak. İşte ortak sorunlarımızın çözümü için bugün grevdeyiz” dedi.
İşçiler daha sonra işbaşı yaptı.

 
TEKEL İŞÇİLERİ YABANCI BASINDA

Tekel işçilerinin mücadelesi, yabancı basına da yansıdı. Fransız Le Monde gazetesi, “Türk tütün şirketi çalışanlarının grevi, özelleştirmelere karşı mücadelenin simgesidir” başlığını kullandığı haberinde, “2009 yılında başlayan bu sosyal ihtilaf, ekonomik politikaları memurlar ve dar gelirlerin tepkilerine neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için son derecede mahcup edicidir” görüşünü dile getirdi.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Türkiye muhabiri Guillaume Perrier imzasıyla Tekel işçilerinin eylemi ve hükümetin politikalarına dikkat çektiği haberinde, “Türk tütün şirketi çalışanlarının grevi, özelleştirmelere karşı mücadelenin simgesidir” başlığını kullandı.

Ankara’da eylem yapan Tekel işçilerinin hükümet ile bir uzlaşma sağlanmadığı süreci eylemi sürdürmeye kararlı olduklarını kaydeden Le Monde, Tekel’in 2008 yılında British American Tobacco’ya 1.72 milyar euroya satışının doğrudan 12 bin çalışanı etkilediğini yazdı.

Hükümetin, Tekel işçilerine kamuda güvenceden yoksun iş önerdiğini kaydeden gazete, “2009 yılında başlayan bu sosyal ihtilaf, ekonomik politikaları memurlar ve dar gelirlerin tepkilerine neden olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için son derecede mahcup edicidir” yorumunu yaptı.

Bir işçinin “Onurumuz için mücadele veriyoruz. Tüm araçlarla mücadele vermeyi sürdüreceğiz” sözlerini aktaran Le Monde, 50 günden beri Tekel işçilerinin Ankara’da sokaklarında gösterileri çoğalttıklarını, zaman zaman polisin müdahaleleri ile karşılaştıklarını, açlık grevini yaptıklarını kaydettiği haberinde başka bir işçinin, “Hükümetin insani olmayan tutumundan çok etkilendik. IMF ve uluslar arası sermayenin baskılarının altındayız” ifadelerine de dikkat çekti.

DİYARBAKIR'DA AK PARTİ KARŞITI SLOGANLAR

Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla sendikaların aldığı "Bir günlük çalışmama hakkını kullanma" eylemi Diyarbakır'da da yapıldı. Katılımın düşük olduğu eylemde çocuklar ön plandaydı.

Dağkapı Meydanı'nda yapılan eylem saat 11.00'de başladı. Eyleme Kamu-Sen, KESK, DİSK ve Türk-İş'e bağlı kamu çalışanları katıldı. Eylemciler hükümet aleyhine 'AKP şaşırdı, sabrımız taşırdı', 'Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek' sloganlarını attı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır il teşkilatının da destek verdiği eylem sönük geçti.

BDP otobüsünün üstünden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Tekel işçisi Mehmet Can Sarı'nın eşi Serfinaz Sarı, "Bu soğuk kış gününde insafa gelin ve bizden hayır duası alın" dedi. Ankara'da ölüm kalım mücadelesi veren Tekel işçilerine haklarının verilmediğini savunan Sarı, "Tekel işçileri, çoluk çocuklarını ihmal etti. Ama yan gelip yatmadılar. İşlerine ihmal etmediler. Haklarını verin." diye konuştu.

 

DENİZLİ'DE ARBEDE

Denizli'de Türk-İş'in TEKEL işçilerine destek için düzenlediği bir günlük iş bırakma eyleminde arbede çıktı. Kendi aralarında anlaşmazlığa düştükleri için kavga eden eylemciler, daha sonra polisle tartıştı.

Bayramyeri'nde çeşitli sendikaların katıldığı eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İşçi Partisi (İP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) gibi siyasi partiler de destek verdi.

Eylemde, "Hükümet istifa", "AKP 4/C'ni al, başına çal", "Ölmek var, dönmek yok" gibi sloganlar atıldı. Türk-İş ve diğer sendika temsilcileri konuşmalar yaptı. Bu sırada eyleme katılan bir grup, Delikliçınar Meydanı'ndaki AK Parti il binasına yürümek istedi. Tertip komitesinin kabul etmediği bu teklif üzerine grup arasında çıkan tartışma, daha sonra kavgaya dönüştü.

Tertip komitesi adına konuşan Türk-İş Denizli İl Temsilcisi Recep Oktay, eylemlerinin kendileri için bittiğini açıklamasına rağmen gruptaki bazı kimseler yine de yürümek istedi. Polisin uyarılarına aldırmayan üniversite öğrencileri, bazı siyasi parti mensupları ve TEKEL işçilerinden bir bölümü yürümeye devam etti. Ziraat Bankası önünde karşılayan Çevik Kuvvet polisiyle aralarında arbede çıktı. Gruptakiler, "Polis defol, bu sokaklar bizim" şeklinde slogan attı. Bir ara öğrenci grubu da işçileri geride bırakarak polisle tartıştı.

KAMU-SEN DE DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Mersin'de TEKEL işçilerine destek için yapılan iş bırakma eylemine Türkiye-Kamu-Sen üyeleri amacını aştığı için destek vermekten vazgeçti. Yürüyüşe katılmak için gelen Türkiye-Kamu-Sen üyeleri yaptıkları basın açıklamasının ardından AK Parti önüne yapılacak yürüyüşe katılmadan dağıldı.

Mersin'de TEKEL işçilerine destek vermek için TÜRK-İŞ, KESK, DİSK, Türkiye Kamu-Sen üyeleri ile bazı partililer ile sol gruplar Atatürk Caddesi üzerinde toplandı. Halaylar çekip hükümet aleyhine sloganlar atan kalabalık açtıkları pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Ancak Türkiye- Kamu-Sen'e bağlı çalışanlar eylemin amacını aştığını belirterek yürüyüşe katılmaktan son anda vazgeçti.

Türkiye Kamu-Sen Mersin Şube Başkanı Hüseyin Ateş yaptığı açıklamada, 6 konfederasyonun almış olduğu eylem kararı gereği emekten gelen güçlerine kullanmak için eylem yapmaya karar verdiklerini söyledi. Yürüyüşte 6 konfederasyonun isminin bulunduğu afişin dışında afiş yada flama olmayacak şeklinde karar aldıklarını ifade eden Ateş, "Ama görüyoruz ki bu gün bizim dışımızda kimse sözünü tutmamış. Böyle sözünü tutmayan insanlarla nereye gidebiliriz. Verilen sözler tutulmadığı eylem amacını aştığı için katılmaktan vazgeçiyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Türkiye Kamu-Sen üyeleri dağılırken diğer eylemciler Hastane Caddesini takip edip sloganlar eşliğinde AK Parti Mersin İl Binası önüne geldi. Petrol-İş Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu sendikaları temsilen yaptığı konuşmanın ardından kalabalık halaylar çekip olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 11 yıl Önce

Birleşik Taşımacılık Sendikası'na (BTS) bağlı demiryolu çalışanları genel greve destek vermeyince DİYE BAŞLAYAN CÜMLENİZ TAMAMEN YANLIŞTIR...CÜMLENİN BAŞINA TÜRK UULAŞIM SENİ KOYARSANIZ HATA DÜZELİR...

SAYGILAR.

banner39

banner50

banner47

banner48