İşçi olarak gittler, şimdi işveren oldular

Türk girişimciliğinin en açık görüldüğü Avusturya'da, gurbetçiler ciddi yarırımlar yapıyor.

İşçi olarak gittler, şimdi işveren oldular

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Bir zamanlar işçi olarak yurtdışına giden işçilerimizin şu anda gittikleri ülkede işveren olarak görmelerinden dolayı mutlu oldukların dile getiren Meclis Üyelerimizden Osman Akyüz ve Mehmet Ünsal Ulukır, ülkemizin Avusturya'daki yatırımlarına bakıldığında, bankacılık sektörünün başı çektiği görüldüğünü ifade ettiler.

TÜRK MÜTEŞEBBİSLERİN BAŞARISI

Meclis Üyesi Osman Akyüz, Avusturya’nın gelişmiş bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek kendi kendine yeterli bir ekonomiye sahip olduğunu ifade etti. Avusturya’da çok sayıda Türk müteşebbis görmelerinden dolayı mutlu olduklarını dile getiren Akyüz, bir zamanlar işçi olarak giden işçilerimizin şimdi işveren olarak yanlarında birçok işçi çalıştırmalarının memnuniyet verici olduğunu kaydederek bu olumlu tablodan Türk iş dünyasının istifade etmesi gerektiğini söyledi.

Avusturya ile Türkiye arasında herhangi bir problemin görülmediğini de söyleyen Akyüz, “Avusturyalı iş adamları bize karşı çok ilgi gösterdiler, karşılıklı işbirliği imkânlarının daha da geliştirilebileceğini düşünüyorum, özellikle Avusturya’nın Türkiye’deki yatırımları göz önüne alındığında karşılıklı işbirliği imkânları daha da geliştirilebilir,” dedi. 

KALKINMIŞ BİR EKONOMİYE SAHİP

Meclis Üyesi Mehmet Ünsal Ulukır’da Avusturya’nın kalkınmış bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek, ülkede Türk işçisinin çok önemli bir ağırlığı var, bundan istifade etmeliyiz, dedi. Ulukır, Türkiye’nin öncü olduğu gıda ve tekstil sektöründe orada faaliyet gösteren KOBİ düzeyindeki Türk firmaları ile işbirliğine gidilebileceğini bu ürünlerde daha fazla ihracat yapma imkânı olduğunu kaydetti.

Ulukır, orada Türk öğrencilerinin sayısının da fazla olduğunu hatırlatarak öğrencilerin de önemli bir etkinliğe sahip olduğuna dikkat çekti. Gelecekte Avusturya –Türkiye ekonomik ilişkiler açısından bunun önemli bulduğunu ifade eden Ulukır, Avusturya’daki Türk girişimcilerin çok organize ve başarılı bir şekilde çalıştıklarını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

 "Avusturya firmaları Türkiye’de enerji, ulaştırma ve çevre projelerine ilgi göstermektedir. Sektörün en önemli firmaları, ülkemizdeki enerji santralleri ihalelerine ilgi göstermekte, ayrıca Avusturya bankaları da bu firmaların üstlenmeyi öngördükleri projelere kredi vermektedir. Avusturya’daki Türk müteşebbisleri ile ortak işbirliği içerisine girilebilir.”

Neler ithal edip neler ihraç ediyoruz?

Avusturya’ya ihracatımızda başlıca maddeler: Motorlu araçlar ve TV alıcıları, oto yedek parçaları, pistonlar, yanmalı motorlar, alüminyum ve seramik mamullerdir. Çeşitli mineral ve hammaddeler, metal ve mamulleri de ihracatımızda önemli yer tutmaya devam etmektedir. Son yıllarda Avusturya’ya yönelik mobilya ihracatımızda da kayda değer bir artış sağlandı. Avusturya’dan ithalatımızda başlıca maddeler: Makine, ekipman, kağıt ve ürünleri, elektronik-teknik cihazlar, optik aletler, demir-çelik ürünleri, ilaç ve tıbbi malzemelerdir.

Türkiye’deki Avusturya Yatırımları: 

Avusturyalı firmaların Türkiye’ye ilk girişi, 1980’li yılların ortalarında başladı. Türkiye’deki en büyük Avusturya sermayeli yatırımlardan biri Birecik hidroelektrik santralidir. Faaliyet alanları itibariyle, Avusturya sermayeli şirketlerin enerji, ticaret, inşaat ve turizm alanlarında yoğunlaştıkları görülmektedir. 2006 yılında Avusturya’dan ülkemize gerçekleşen doğrudan yatırım miktarı 1 milyar 100 milyon dolardır. 2007 yılında ise Avusturya’dan ülkemize gelen doğrudan sermaye miktarı 369 milyon dolar olmuştur. Hazine Müsteşarlığı Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü verilerine göre, 31 Aralık 2008 itibariyle ülkemizden Avusturya’ya 19 firma aracılığıyla ihraç edilen kayıtlı sermaye 40 milyon dolar tutarındadır.

Avusturya’daki Türk Yatırımları:  

Türkiye ile Avusturya arasında başta makine imalat, ulaşım ekipmanları, enerji, çevre teknolojileri, tıbbi ekipmanlar, gıda, elektrik ve elektrikli aletler, cam, kâğıt ve kimya sanayileri, finansal hizmetler, turizm ve taahhütler olmak üzere iki ülke firmaları arasında kurulacak ortaklıklarla işbirliğinin geliştirilmesi imkânlarının bulunduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39