İşçiler 33 yıl sonra yeniden Taksim'de-FOTO

Taksim'deki 1 Mayıs kutlamalarına sendika ve partiler, farklı güzergahlardan yürüyerek Taksim'e çıkmaya başladı, güvenlik en üst düzeyde...

İşçiler 33 yıl sonra yeniden Taksim'de-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle 6 işçi ve memur konfederasyonu tarafından ortak hazırlanan kutlama etkinliği, saat 10.00'da başladı.

İstanbul Taksim Meydanı, 1978’den sonra ilk kez işçilerle buluşuyor. Grupların temsilcileri, Kazancı Yokuşu’na gelerek 1977’de burada yaşamını yitirenleri anacaklar. Yürüyüş başladı. İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın, 1 Mayıs'ın sakin geçtiğini, hiçbir gerilim ve ihbar olmadığını açıkladı.

1.20100501122458.jpg

Türk-İş ile birlikte CHP, ÖDP, İP, EMEP, Türkiye Birleşik İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, İşçi Cephesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği yürüyecek.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), DSP, Türkiye Değişim Hareketi, odalar ve dergiler DİSK ve KESK ile TKP de Hak-İş ve Memur-Sen ile birlikte yürüyerek Taksim'e çıkacak.

1 Mayıs kutlamaları için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şişli Meydanı'ndan Taksim'e doğru yürüyüşe başladı. Sabah erken saatlerden itibaren Şişli Meydanı'nda toplanan gruplar, Halaskargazi ve Cumhuriyet Caddeleri istikametinden Taksim Meydanı'na girecek.

2.20100501122505.jpg

3 ANA KOLDAN GİRİŞ YAPACAKLAR


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlanmaya başlandı. Gruplar Taksim Meydanı’na 3 ana koldan giriş yapacaklar. Şişhane yönünden gelen grup Taksim’e girmeden önce çiçekçilerin önünde bekleyecekler. Şişli’den gelen grup PTT’nin önünde, Gümüşsuyu’ndan gelen grup da The Marmara Oteli’nin yanındaki Vakıfbank’ın önünde bekleyecekler.

DİSK'İN TAKSİM'E YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI


Disk Genel Merkezi'nde toplanan gruplar, Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarına katılmak üzere yürüyüşe geçti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi başkanlığındaki kortejin önünde Tarık Akan, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Eşber Yağmurdereli, Halil Ergün ve Cem Özer'in de aralarında bulunduğu sanatçı grubu da yer aldı.

3.20100501122518.jpg

Çelebi, karakol baskını nedeniyle şehit olan askerlere rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, "Bu burukluk olmasaydı daha iyiydi ama barışın simgesi, örgütlü gücün ve demokrasi gücünün bütünlüğünde verilecek mücadelededir. Bu ne kadar örgütlü olursa, gücümüz ne kadar büyürse o kadar örgütlü gücümüzle biz bu sorunu aşarız, demokrasi sorununu aşarız" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ ÇAPKIN: HİÇBİR GERİLİM İHBAR YOK

Arama noktasında bulunan bir grup, Çapkın'ın denetlemeleri sırasında slogan atarak protesto gösterisinde bulundu.

4.20100501122527.jpg

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Beraberindeki polis müdürleri ve polisler ile birlikte alanı adım adım gezen Çapkın, arama noktalarını da denetledi.

Çapkın, "1 Mayıs'ın herkese kutlu olmasını diliyorum. Bugünün bir şölen havasında geçeceğine inajıyorum. Amacımız işçilerin güven içinde 1 Mayıs'ı kutlamaları. 1 Mayıs'ta çeşitli yerlerde olacağız. İncelemelerde bulunacağız. Hiçbir gerilim, hiçbir ihbar yok. Çok şükür" diye konuştu.

 Çapkın, güvenlik önlemlerini denetlerken Zekiye Yücesan isimli kadına sarılarak, "1 Mayıs kutlu olsun" diye seslendi.

5.20100501122535.jpg

İstiklal Caddesi'nde güvenlik önlemleri ise had safhada. Teyakkuz halini sürdüren güvenlik güçleri ara sokakları tutmaya devam ediyor. Polisler zaman zaman cadde boyunca volta atıyor, vatandaşlarla sohbet ediyor.

KUTALAMALAR İÇİN KRİZ MASASI KURULDU

İşçi ve memur konfederasyonlarının bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla İstanbul'da kutlayacakları 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kapsamında emniyet müdürlüğünde kriz merkezi oluşturuldu. 

77.jpg

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında oluşturulan kriz merkezinde, emniyet, jandarma, MİT, belediye, sağlık ve ilgili diğer kuruluşlardan yetkililer yer alıyor. 

Merkezde, kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı'na çıkan yollar ve güzergahlar ile diğer bazı bölgelerdeki katılım noktaları "MOBESE" ve gezici emniyet araçlarından elde edilen kamera görüntüleri izleniyor. Ayrıca, uçuş yapan bir polis helikopteri de elde ettiği bilgileri bu merkeze iletiyor.

Bu arada, Harbeyi Askeri Müzesi bahçesinde de askeri birlikler takviye kuvvet olarak hazır tutuluyor.

TARLABAŞI GİRİŞİNDE SIKI ÖNLEM 

Taksim'de kutlanacak 1 Mayıs etkinlikleri için kontrol noktalarında polis ve sendikaların temsilcileri sıkı güvenlik önlemi aldı. 

 Şişhane'den Tarlabaşı- Taksim noktasına çıkan noktada şu anda sendika üyelerinin içeriye alınabilmesi için her türlü önlem alınmış halde bekleniyor. Oluşturulan güvenlik kapılarından geçenler dedektörlerle aranıyor

SABAH SAATLERİNDEKİ HAREKETLİLİK: 

11:54 1 Mayıs'ta ilk gerginlik
İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılım için Mecidiyeköy'den Taksim Meydanı'na doğru ilerleyen grup arasında arbede çıktı.

11:45 - Konfederasyon başkanları Kazancı Yokuşunda
Kazancı Yokuşu'nda 1977 1 Mayıs'ında yaşamını yitirenler anılıyor. Konfederasyon başkanları, Kazancı Yokuşu'nda yaşamını yitirenlerin anısına karanfil bıraktılar. Buradaki anmanın ardından konfederasyon başkanları Taksim Meydanı'na geçecekler. Açıklamanın detayları az sonra geliyor...

11:49 -
İzmir'de 1 mayıs kutlamaları
İzmir'deki 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Gündoğdu Meydanı'na 3 ana koldan giriş yapılacak. Basmane ve Konak yönünden gelen gruplar Cumhuriyet Meydanı'ndan buluştuktan sonra Gündoğdu Meydanı'na doğru yürüyüşe geçecek. İzmir Limanı yönünden gelen grupların da Gündoğdu Meydanı'na girmesiyle kutlamalar başlayacak. DİSK, KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen ve Türk-İş önderliğindeki sendikalar, meslek örgütleri, odalar, siyasi partiler, sosyalist ve sol gruplar ile vatandaşların yoğun katılımlarıyla 11.30'dan itibaren kortejler yürüyüşe geçecek. Gündoğdu Meydanı'ndaki kutlamanın, kortejlerin alana yerleşmesinin ardından 13.30'da başlaması bekleniyor.

İstiklal Caddesi yaya trafiğine açık
1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Taksim Meydanı'na bağlanan İstiklal Caddesi, yaya trafiğine açıldı. Gerek kutlamalara yönelen gerekse iş yerlerine yönelen vatandaşlar, caddeden rahat bir şekilde geçiyor.

11:34 - 32 YIL SONRA TARİHİ ANLAR 
Taksim Meydanı'na 32 yıl sonra çıkan işçiler, 1 Mayıs coşkusu yaşıyor. Pankartlar ve sloganlar eşliğinde meydana yürüyen işçiler, halaylar çekerek 1 Mayıs'ı kutluyor.

S
endikalar, sabahın ilk ışıklarıyla hazırlıklarına başladı. Dolmabahçe, Şişli ve Şişhane meydanında toplanan işçiler davul zurna eşliğinde halay çekti. Saat 10.00 sıralarında kortej oluşturan işçiler 3 koldan Taksim'e giriş yaptı. Kortejlerin gelişleri sırasında herhangi bir olay yaşanmadı. Pankartlar ve sloganlar eşliğinde yürüyen işçiler, 1 Mayıs coşkusunu doyasıya yaşmaya başladı.

11:23 - Aydınlardan 'Barışalım yeter' dedi
1 Mayıs kutlamalarının adresi Taksim Meydanı'na yürüyen bir grup aydın, Şişli Hrant Dink Caddesi'nden geçerken 'Barışalım yeter' yazılı pankart açtı. Şişli'de toplanan grup, 'Neredeyiz? Hrant Dink Caddesi'nde' sloganları eşliğinde yürümeye başladı. Ellerinde dövizler bulunduran 30 kişilik grubun yakalarına kırmızı karanfiller taktıkları gözlendi.

Ergenekon Caddesi'nde Hrant Dİnk sloganları
Şişli'de toplanan grupların Taksim'e hareketinde korteje katılan bir grup, Ergenekon Caddesi üzerinde Hrant Dink sloganları attı. 1 Mayıs kutlamaları için DİSK önünden harekete geçen gruplar ile Ergenekon Caddesi'nden yürüyen bir başka grup Osmanbey'de birleşti. Ergenekon Caddesi'nde yürüyen, Barışalım Yeter yazılı pankart kaşıyan 100 kişilik grup, 'Burası neresi, Ergenekon değil Hrant Dink Caddesi. Neredeyiz biz? Hrant Dink Caddesi'nde" şeklinde slogan attı.

11:17 - HAK-İŞ'in Taksim'e yürüyüşü başladı
Hak-İş ve Memur-Sen'in ön sırada yer aldığı kortej, Dolmabahçe'den Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşüne başladı. İnönü Stadı önünde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan Hak-İş ve Memur-Sen'e bağlı işçi ve memurlar, çeşitli sloganlar ve davul zurna eşliğinde, halaylar çekerek, 1 Mayıs marşı eşliğinde Dolmabahçe'den yürüyüşe geçti. TKP ile KKTC'den gelen katılımcılar ile Karademir-Karabük spor futbolcularının da katıldığı kortej, Gümüşsuyu yönünden kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

11:12 - CHP'liler de korteje katıldı
İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in de aralarında bulunduğu bir grup CHP'li sendikalcılarla birlikte yürümek için güvenlik noktasına geldi. Kol kola giren CHP'liler, Taksim'den Tarlabaşı'na kadar yürüdü.

11:02 - Sendika kortejleri Taksim'de
Kutlamaların resmi başlama saati olan 11:00'de sendika kortejleri Taksim Meydanı'na giriş yaptı. Şu ana kadar herhangi bir aksaklık yaşanmadı. DİSK ve KESK, meydana giren ilk sendikalar oldu.

10: 52 - DİSK'in Taksim'e yürüyüşü başladı
Disk Genel Merkezi'nde toplanan gruplar, Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarına katılmak üzere yürüyüşe geçti. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi başkanlığındaki kortejin önünde Tarık Akan, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Eşber Yağmurdereli, Halil Ergün ve Cem Özer'in de aralarında bulunduğu sanatçı grubu da yer aldı.

Taksim'e 3 koldan giriş yapılacak
Gruplar Taksim Meydanı'na 3 ana koldan giriş yapacaklar. Şişhane yönünden gelen grup Taksim'e girmeden önce çiçekçilerin önünde bekleyecekler. Şişli'den gelen grup PTT'nin önünde, Gümüşsuyu'ndan gelen grup da The Marmara Oteli'nin yanındaki Vakıfbank'ın önünde bekleyecekler. Grupların temsilcileri, Kazancı Yokuşu'na gelerek 1977'de burada yaşamını yitirenleri anacaklar.

10:20 - HAK-İŞ ve Memur-Sen Taksime girdi

HAK-İŞ ve Memur-Sen'e bağlı kortejler, Gümüşsuyu istikametinden Taksim Meydanına girdi. Önce Kazancı Yokuşu'na karanfil konulacak, ardından Taksim cumhuriyet anıtına çelenk konulacak.

Bu kortej'de Rahşan Ecevit de vardı, DSHP Genel Başkanı Ecevit, Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs kutlamasına ilişkin, ''Eşim de hayatta olsaydı, o da burada olacaktı. Büyük bir mutluluk içinde birlikte yürüyecektik. Onun ruhunun burada olduğuna inanıyorum'' dedi.

09:50 - Çapkın, Meydandaki güvenlik önlemlerini denetledi
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı'ndaki güvenlik önlemlerini yerinde denetledi. Çapkın, 'Bu seneki kutlamaların önümüzdeki seneler için iyi bir referans olmasını diliyorum. Tüm işçilerimizin 1 Mayıs bayramını kutluyorum' dedi. Şu ana kadar herhangi bir sorun ya da ihbarla karşılaşmadıklarını belirtti.

09:44 - Toplanma noktalarında hareketlilik devam ediyor
Taksim Meydanı'nda 6 işçi ve memur konfederasyonunun katılımıyla düzenlenen kutlamalara katılacak gruplar belirlenen noktalarda toplanmaya başladı.


09:30 - Sucu ve simitçiler alandaki yerlerini aldı
İşçi bayramı kutlamalarında çalışmaya devam edenlerde vardı. Mitinglerin olmazsa olmazları simitçi ve sucular da Taksim'deki yerlerini aldı.

09:25 - Vali Güler, Taksime geldi

İstanbul Valisi Muammer Güler, Taksim'deki çalışmaları ve önlemleri denetlemek üzere Taksim' geldi.

09:19 - TBMM Başkanı Şahin'den 1 Mayıs mesajı
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Emek ve dayanışmanın sembolü olan 1 Mayısta düzenlenen etkinliklerin, çalışanlarımızın sorunlarının çözümüne, örgütlenme özgürlüğünün güçlendirilmesine ve haklarının geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum'' dedi. Şahin, ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'' dolayısıyla yayınladığı mesajda, işçiler başta olmak üzere ekonominin bel kemiği olan çalışanların, Türkiye'nin kalkınması ve gelişmesi yolunda en önemli katkıyı sunduğunu kaydetti.09:15 - Çarşı'da kutlamalara katılacak
Beşiktaş'ın ünlü taraftar grubu 'ÇARŞI' da 1 mayıs kurlamalarına katılmak için kortej oluşturdu. Çarşı grubu temsilcileri, Mecidiyeköy'de bir araya geldi.

08:44 - Taksim'deki vatandaşlar aranıyor
1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Taksim Meydanı, boşaltılıyor. Yoğun güvenlik önlemi alan polisler, meydanda bulunan basın mensupları ve vatandaşları bir yere toplayarak arama yapmaya başladı. Aranan şahıslar tekrar meydana alındı.

08:40 - Turistler Taksim'e yürüyerek çıktı

1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Taksim Meydanı'na çıkan yolların kapatılması nedeniyle turistler, kaldıkları otellere yürüyerek gitti.

08:35 - DİSK Başkanı Çelebi: Taksim, bugün yeni bir bayram görecek
Kanlı 1 Mayıs olaylarının ardından bu yıl ilk kez Taksim Meydanı"nda kutlama yapılmasına izin verilmesi ile erken saatlerden itibaren yürüyüş hazırlıklarına başlandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Taksim'in bugün yeni bir bayram göreceğini söyledi.

08:33 - İnönü Stadyumu çevresinde toplanan işçiler, davul zurnalarla halay çekti
Taksim Meydanı'nda yapılacak 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için İnönü Stadyumu çevresinde toplanan işçiler, davul ve zurnalarla halay çekti.

08:08 - Taksim'e çıkan yollar erkenden trafiğe kapatıldı

1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Taksim Meydanı'na çıkan yollar saat 07:00 'da tamamen araç trafiğine kapatıldı. Trafik ekipleri çekicilerle yollara barikat kurarak araçların Taksim'e çıkmalarına izin vermedi. Unkapanı istikametinden gelen trafik Şişhane yokuşundan kesilerek Kasımpaşa istikametine verildi. Kutlamalar için gelen vatandaşlar burada araçlarından inerek yola yaya olarak devam etti.

05:06 - 1 Mayıs'ta görevli polisler uçaklarla İsranbul'a geldi

Taksim Meydanı'ndaki 1Mayıs kutlamalarında İstanbul polisine yardım edecek olan çevik kuvvet polisleri, uçaklarla farklı şehirlerden Atatürk Havalimanı'na geldi.

 

TİMUR SELÇUK VE RUHİ SU KOROSU KONSERİNDEN SONRA SONA ERECEK

taksim1mayis.jpgKortejlerin yerini almasının ardından etkinlik programı saat 13.00'de başlayacak. Türk-İş ve DİSK'ten birer işçi, ortak hazırlanan 1 Mayıs bildirisini okuyacak.

Ardından Timur Selçuk ve Ruhi Su Korosu konser verecek. Selçuk, kürsüye kurulan piyano eşliğinde 1 Mayıs Marşı'nı çalıp söyleyecek.

Konserin ardından 6 işçi ve memur konfederasyonu genel başkanları 5'er dakikalık konuşma yapacak. Etkinlik, verilecek konserin ardından sona erecek.

Alandaki gruplar da Taksim'den Şişli istikametine, Tarlabaşı üzerinden Aksaray yönüne, Mete Caddesi'nden de Beşiktaş yönüne doğru dağılacak. Bu üç noktanın dışında diğer tüm güzergahlar yaya ve araç trafiğine kapalı olacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 16:25
banner53
YORUM EKLE

banner39