banner39

İşçiler Kazakistan dehşetini anlattı

Kazak işçilerin saldırısına uğrayan 72 Türk uçakla Türkiye'ye geldi. İşçiler dehşeti anlattı;

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşçiler Kazakistan dehşetini anlattı

Kazakistan'da, Türk ve Kazak işçiler arasında çıkan kavgadan sonra 72 Türk işçi uçakla Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki havaalanına geldi.

Havaalanında vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan işçiler için üç ambulans hazır bekletildi. Kazakistan'da elektrik formeni olarak çalışan Hasan Türkmen, bir yıldır Kazakistan'da çalıştığını söyledi. Çalıştığı firmadan bin 700 dolar aylık maaş aldığını, Kazak işçilerin ise 500-600 dolar alabildiğini söyledi.


 
Daha önce de Kazak işçilerin bir kaç defa kendilerine saldırdığını, fakat bu saldırının önceden ayarlanan bir komplo olduğunu savunan Türkmen, ''Kazak işçiler, 400 kişilik üç grup halinde aynı anda saldırılarda bulundu... Üzerimizdeki para, cep telefonu gibi bütün eşyalarımız gasp ettiler. 258 yaralı olduğunu biliyorum, ama bu rakamın daha fazla olduğunu düşünüyorum" dedi.

“Güvenlik çok yetersiz”

Kazakistan'da 10 yıldır inşaat formeni olarak çalışan Salih Uygun da, Kazakistan'da güvenliğin çok yetersiz olduğunu, askeri koruma istediklerini söyledi.Kazak işçilerin kalabalık oldukları zaman kendilerine bir şey yapamadığını ifade eden Uygur, fakat son kavgada hazırlıksız yakalandıklarını, olayın bir anda olduğunu belirtti.

Grupların toplu halde üzerlerine saldırdığını kaydeden Uygun, öldüresiye dövüldüklerini ifade etti. İşçiler tedavi edilmek için iki otobüsle İstanbul'daki Vatan Hastanesine gönderildi.

Olay nasıl gelişti?

20 ekimde, Kazakistan'ın Atırva Jılıoy kasabasında yemek kuyruğu sırasında, Türk şirketi ENKA ile ABD'li Bechel firmasının inşaat şantiyesindeki işçiler arasında kavga çıkmıştı.

Kavga sırasında işçilerin kıyafetlerinin konulduğu bazı karavanlar ile araçlar ateşe verilmiş, yaralanan 8 işçi hastaneye kaldırılırken 132 işçi de ayakta tedavi edilmişti.


banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?