banner15

İsfahan İslam Dünyasının Başkenti Oluyor

Dünyanın en eski uygarlık kentlerinden biri olan İsfahan bir yıl süre ile İslam dünyasının başkenti oluyor. Bir yıl boyunca İsfahan'da çok sayıda kültürel etkinlik düzenlenecek. İsfahan Valisi Morteza Bahtiyari, kurban bayramından itibaren 57 İslam ülkes

İsfahan İslam Dünyasının Başkenti Oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kurban Bayramından itibaren İran'ın İsfahan kenti İslam Dünyası Başkenti olacaktır. İsfahan valisi Morteza Bahtiyari, İrna'ya yaptığı açıklamada kurban bayramından itibaren 57 İslam ülkesinin bayraklarının İmam meydanında yer alacağını söyledi. Bahtiyarı, İsfahan kentinin ,Mekke'den sonra ikinci İslam Dünyası Başkenti ilan edilmesinin onur verici olduğunu açıkladı ve bir sene boyunca onlarca kültürel faaliyetin be şehirde yapılacağını söyledi. İsfahan'ın İslam başkenti seçilmesi dolayısı ile bu şehirde İslam dünyası müzesi kurulmaktadır. İran Kültürel Miras ve Turizm kurumu yetkililerinden Erslan Zarei ,geçen haftalarda İrna'ya yaptığı açıklamada İsfahan kentinin İslam Dünyası Başkenti seçilmesinden dolayı bu müzenin yapımına başladığını belirterek, müzenin 4 ay içinde hizmete gireceğini söyledi. Bu müze İsfahan'ın tarihi İmam meydanında yer almaktadır. İsfahan kentinin simgelerinden İmam meydanının etrafında bir çok tarihi eser bulunuyor. Bu meydan Unesco tarafından korunması gereken dünya tarihi eserler listesinde yer almaktadır.

İsfahan’ın ismini İran’ın nükleer denemelerini başlatacağını açıklamasının ardından nükleer tesislerin bulunduğu şehir olarak sıklıkla duymaya başlasak da burası İran’ın en köklü, Şah’lığa başkentlik yapmış, üstelik ortasından nehir geçen bir şehir.

Safavilerin (1502-1722) efsanevi başkenti İsfahan, I. Şah Abbas'ın 1587'de iktidara gelmesinden ve ülkenin büyük bir bölümünde egemenlik sağlamasından sonra en parlak dönemini yaşar. Şiirsel parklar, yapılar ve köprülerle donatılır. Yüz yıldan fazla süren bu ışıltılı dönem, başkentin Şiraz'a ve ardından Tahran'a taşınmasıyla söner. Bugünkü İsfahan, geçmişin izlerini koruyan kentlerden biridir. Kentin içinden Zayende Nehri akar. Köprüleri ve Safavilerden kalma bahçeleri ünlüdür.

İmam Meydanı-Nagş'e Cihan Meydanı, aynı zamanda dünyanın en büyük avlusu olarak kabul edilir. Dört yanında İmam Camisi, Ali Gapu, Kadınlar Mescidi ve Büyük bir kapalı çarşı bulunur. Kentin kapalıçarşısında ünlü İsfahan el basmaları üretilir, dünyaca tanınan İsfahan halılarının ipleri burada boyanır. Kentin diğer önemli bir özelliği ise Ateşgah... Zerdüşt inancından olanların tapınağı olan Ateşgah, bugün kullanılmamaktadır. Bir tepenin üstündeki yapıda, Zerdüştlerin ölülerini kuşlara terkettikleri sessizlik kulesi bulunur.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48