banner15

İşgal altındaki Keşmir dağları turizme açılıyor

Hindistan işgalindeki Keşmir'de bulunan 100'den fazla zirveye dağcıların tırmanmasına izin veriliyor

İşgal altındaki Keşmir dağları turizme açılıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan, ilk kez yabancı dağcıların Keşmir'deki Himalayalar'da bulunan 100'den fazla zirveye tırmanmalarına izin verecek.

Dağcıları sevindiren bu karar, Hindistan'ın işgal ettiği Keşmir topraklarında turizmi canlandırma amacını taşıyor. Yetkililer Keşmirliler yüzde 60'ının geçimini turizmden kazandığını belirtiyor.

Bir zamanlar "Doğu'nun İsviçresi" olarak anılan Keşmir, göğe yükselen zirveleri, meyve bahçeleri, Srinagar'daki Dal Gölü ile dağcıların, kayakçılar ve tatilcilerin gözdesiydi.

Hindistan işgali altındaki topraklarda dağcılar için açılan zirvelerin yükseklikleri üç bin metre ile yedi bin 800 metre arasında değişiyor.

Reuters'a konuşan işgal altındaki Keşmir'in turizm bakanı Navang Rigzin Jora, Himalaya zirvelerinin dağcılara bu yaz açılacağını, savunma bakanlığının kararı onayladığını söyledi.

Pakistan ve Çin ile Hindistan sınırındaki dağlık Ladakh bölgesinin turizme açılmasını umut verici olarak değerlendiren tur operatörleri ise, bölgede kalıcı bir barış olacağı konusunda şüpheli.

kesmirr.jpg

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35