banner39

İşgal Irak halkını yoksullaştırdı

BM Kalkınma Programı'nca yapılan araştırmalarda, işgalden bu yana Iraklıların üçte birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşgal Irak halkını yoksullaştırdı

Irak Planlama ve Bütçe Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı'nca yapılan araştırmalar, işgalden bu yana 27 milyon Iraklı'nın üçte birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını ortaya çıkardı.

Irak Planlama ve Bütçe Bakanlığı ile BM Kalkınma Programı'nca hazırlanan ve rapora göre, Irak'ta 1970 ve 1980'li yıllarda orta sınıf gelişirken, işgalin başladığı tarihten bu yana halkın üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda kalıyor. Yoksulluk sınırı, barınma ihtiyacı ve sağlık hizmeti karşılanmış kişinin günde 1 dolar gelir elde etmesi anlamına geliyor. Rapora göre, Irak'taki yoksulların yüzde 5'lik dilimi de oldukça zor şartlarda hayat sürüyor.
 
Rapor, Irak'ın ABD tarafından işgalinden 1 yıl sonra 2004'te hazırlandı. Raporu hazırlayan raportörler, yoksulluğun 3-5 yılda ortadan kaldırılamayacağını ifade ediyor. BM Kalkınma Programı yöneticisi Paolo Lembo, raporu sunarken, "Müthiş insan ve doğal kaynak potansiyeline sahip bir memleket, insanoğlu tarafından diz çökertilmiş bulunuyor" dedi.

'Irak'ta yürütülen ekonomik liberalizasyon politikalarının yoksulluğu artırdığı' belirtilen raporda, halkın acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çaba ve yeniden yapılanma faaliyetlerinin, piyasa ekonomisine geçiş karşısında öncelik taşıması gerektiği vurgulandı.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?