banner39

İşgalci, direnişçilerin taktik değiştirmesinden korkuyor!

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi, Amerikalı yetkililerin Irak’taki direnişçilerin silahlarını geliştirmelerinden ve taktik değiştirmelerinden korktuklarını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşgalci, direnişçilerin taktik değiştirmesinden korkuyor!

23 Şubat 2007 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

İşgalci, direnişçilerin taktik değiştirmesinden korkuyor!

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Irak’ta bir hafta içerisinde bomba yüklü araçlarla gerçekleştirilen 3 saldırıda klor maddesinin kullanılmasının kimyasal silah korkusuna yol açtığı bildiriliyor.

 

Haberde, Irak İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin gazeteye yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin üç saldırıda klor kullanıldığını tespit ettiğini söylediği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, patlayıcılar bölümünde çalışan yetkilinin büyük miktarda sıvı klor maddesinin kullanıldığını ve bu maddenin petrol tesislerinden evlere yakıt taşımada kullanılan küçük tankerlere yerleştirildiğini söylediği yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, “Irak: ‘Kimyasal’ şiddet denklemine girdi” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Amerikalı bir askeri yetkilinin de Felluce yakınlarında bomba yüklü araç hazırlığında kullanılan bir atölyede klor tüplerinin ele geçirildiğini açıkladığını yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi ise “İşgalci, Irak’taki direnişçilerin taktik değiştirmesinden korkuyor” başlığıyla verdiği haberde, dokuzuncu Amerikan helikopterinin düşürülmesinin ve el yapımı kimyasal bombanın patlamasının ardından, Amerikalı yetkililerin Irak’taki direnişçilerin silahlarını geliştirmelerinden ve taktik değiştirmelerinden korktukları yazıyor.

 

Haberde, Amerikan ordu sözcüsünün Bağdat’ta patlayan ve klor gazı kullanıldığı tespit edilen bombadan sonra, direnişçilerin yeni taktikler geliştirip geliştirmediklerinin araştırıldığını söylediği kaydediliyor.

 

 

İranlı yetkililer: Amerikan tehditleri gerçek!

 

Suudi Arabistan El-Yevm gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan bir haberde, İranlı üst düzey iki yetkilinin Amerikan’ın İran’a yönelik tehditlerinin gerçek olduğunu ve İran güçlerinin hazırlıklı olması gerektiğini söyledikleri bildiriliyor.

 

Haberde ilk olarak İran savunma eski bakanı Ali Şemhani’nin görüşlerine yer veriliyor ve halen Askeri Strateji Merkezi başkanlığını yürüten Şemhani’nin “Amerika, İran’a iki yönden baskı uyguluyor; biri nükleer dosya, diğeri ise İran’ın Irak’a müdahelaesi suçlamaları” dediği kaydediliyor.

 

El-Yevm’in haberine göre, Şemhani, bu baskıların Amerika’nın İran’a saldırısı için ortam hazırladığını da vurgulamış.

 

Haberde ikinci olarak İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki’nin sözlerine yer veriliyor ve Mutteki’nin “Birleşik Devletler Tahran’ı iki seçnekle karşı karşıya bıraktı: Ya şiddet veya işbirliği” diyerek İran’ın her iki seçeneğe de hazır olduğunu söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Mutteki’nin uluslararası kamuoyundan İran’ın nükleer faaliyetlerine adaletle yaklaşmasını istediği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, İran Nükleer Enerji Kurumu’ndan Muhammed Saidi’nin Buşehr santralinin yapımını yürüten Rus şirketinin açıklamalarıyla ilgili olarak, İran tarafının Rus şirketine gerekli ödemeleri yaptığını ve Rus şirketinin maddi sıkıntı içinde olduğunu ve kendilerinden yardım istediğini söylediği belirtiliyor.

 

 

Lavrov: Afganistan işgali siyasi bir hataydı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısındaki bir haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Rusya’nın Ortadoğu’da Amerika ile rekabet etmediğini, zaten bölgede olduğunu ve bölge ülkelerinin hükümetlerinden saygı gördüğünü söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Amerika’nın ve müttefiklerinin Irak’ı işgalinin devam etmesiyle birlikte Ortadoğu’nun çok tehlikeli gelişmelere gebe olduğunu söyleyen Lavrov’un, Rusya’nın bölgenin doğal kaynaklarında gözü olmadığını ve Sovyetler Birliği döneminde Arapların sorunlarına destek olduklarını ifade ettiği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Lavrov’un Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a askeri müdahalesinin siyasi bir hata olduğunu ve İslam ülkeleriyle ilişkilere zarar verdiğini, fakat bu ilişkilerin yeniden eski haline döndüğünü ve hatta daha da geliştiğini söylediği kaydediliyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Suudi Arabistan El-Yevm gazetesinden... Uzaylı, tahtta oturan uzaylıya şöyle diyor: “Efendimiz! Amerika denilen uzak bir gezegenden geldiğini söylüyor ve kitle imha silahlarına sahip olup olmadığımızı soruyor.”

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?