banner39

'İşgalci' tanımı ABD'yi rahatsız etti

Suudi Arabistan Kralı'nın Irak'taki Amerikan varlığını "gayrı meşru ve işgal" olarak nitelemesi Washington'ı kızdırdı.

Arşiv 29.03.2007, 12:09 06.07.2018, 09:31
'İşgalci' tanımı ABD'yi rahatsız etti

   

Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in Irak'taki Amerikan varlığını "gayrı meşru ve işgal" olarak nitelemesine Washington'dan itiraz geldi.

 

Kral Abdullah, Riyad'da düzenlenen Arap Zirvesi toplantılarının dünkü açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Sevgili Irak'ta, gayrı meşru ecnebi işgalinin gölgesinde kardeşler birbirinin kanını döküyor" şeklinde konuşmuştu.

 

Amerikan Ulusal Güvenlik Konsey'i sözcüsü Gordon Johndroe, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Amerika'nın Irak'ta Iraklılar'ın isteği ve Birleşmiş Milletler'in görevlendirmesi üzerine bulunduğunu ve bunun tersini düşünmenin yanlış olacağını söyledi.

 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey ise Washington'da dün düzenlediği basın toplantısında, Iraklılar'ın kendi güvenliklerini sağlamaya gücü yettiğinde ülkesinin Irak'tan çekileceğini söyledi.

 

Casey, Amerikan güçlerinin Irak'ta tamamıyla kanuni ve meşru bir şekilde bulunduğunu öne sürdü.

 

Kral Abdullah-Beşşar Esed görüşmesi

 

Suudi Arabistan-Suriye ilişkilerinde yaşanan gerginliği giderme ve Suriye'yi İran ekseninden kurtararak Arap Dünyası'na yeniden kazandırma çabaları bütün hızıyla devam ediyor.

 

Bu çerçevede Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, Arap Zirvesi'ne katılmak üzere Riyad'a gelen Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile dün akşam ikinci kez bir araya geldi.

 

Beşşar Esed, gazetecilere yaptığı açıklamada, Riyad Zirvesi'nin en başarılı Arap zirvesi olduğunu söyledi.

 

24 saat içerisinde ikinci kez gerçekleşen bu buluşmada iki liderin Suudi Arabistan-Suriye ilişkilerini yeniden geliştirme ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

 

Kral Abdullah, Lübnan krizi nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasından sonra Beşşar Esed ile ilk kez Salı günü Arap Zirvesi'nin açılışından önce bir araya gelmişti.

 

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Kral Abdullah-Beşşar Esed görüşmesini değerlendirirken, görüşmenin Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için olumlu bir adım olduğunu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?