banner39

İşgalin Gölgesinde Anayasa Oylaması

Uzun tartışmalar sonucu hazırlanan Irak anayasa taslağı, bugün halk oylamasına sunuluyor. Irak’taki siyasi güçlerin büyük bir bölümü tarafından kabul gören taslağa, direniş gruplarının yanı sıra Alimler Heyeti gibi bazı siyasi kuruluşlar da muhalefet ediy

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşgalin Gölgesinde Anayasa Oylaması

 Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

İşgal altındaki Irak’ta halk, sıkı güvenlik önlemleri altında yeni anayasa için referanduma gidiyor. Irak polisi ve Amerikan işgal askeri, ülkede oylama öncesi tırmanan direniş eylemlerini engellemek için güvenlik önlemlerini artırmış durumda.
 
Dört günlük resmi tatil ilan edilen ülkede, bu gece de sokağa çıkma yasağı uygulanacak; Irak'ın sınırları kapatılarak eyaletler arası yolculuğa izin verilmeyecek. Musul'da polis sivil araçların sokağa çıkmasını dahi yasakladı.

Irak İslam Partisi Bölünüyor

Iraklı Sünni Arapların en büyük siyasi partisi olan İslam Partisi’nin anayasa taslağına onay vermesinden sonra parti içinde ciddi tepkiler geldi. İslam Partisi’nin kalesi olarak bilinen Felluce ve Musul’da partiden kopmalar yaşandı. Bağdat'ta Cuma namazından çıkan yüzlerce Iraklı, İslam Partisi'nin anayasa taslağına yönelik tutum değişikliğini protesto etti.

Cuma günü Bağdat ve Felluce'de referanduma muhalefetini geri çeken İslam Partisi’nin bürolarına bombalı saldırı düzenlendi. Polisin verdiği bilgiye göre, Irak İslam Partisi'nin Bağdat bürosu önüne bırakılan bomba, can kaybına yol açmadı. Irak ordusundan bir yetkili, tavır değişikliği nedeniyle Irak İslam partisine böyle bir saldırı düzenlenmesini zaten beklediklerini belirtti.

Irak İslam Partisi’nin Bağdat, Samura ve Bice’deki büroları saldırıya uğradı. Sünni Arapların çoğunlukta olduğu Felluce kentindeki parti genel merkeziyse kimliği belirsiz kişilerce ateşe verildi. Partinin Felluce'deki taraftarlarının, muhalefetini geri çekme kararına öfkeli oldukları belirtiliyor.
Irak Sünni Alimler Heyeti’nin anayasa taslağına hayır yönündeki kararlığının ise devam ettiği belirtiliyor. Heyetin sözcüsü, yapılan değişikliklerin hiçbir şeyi değiştirmediğini belirtti.

Felluce’de Yüz Kişi İslam Partisi’nden İstifa Etti

İslam Partisi’nin Felluce merkez bürosunun basın sözcüsü Hudeyr Muhammed Raşid yaptığı açıklamada yüz kadar parti mensubunun partinin anayasaya destek açıklamasına tepki olarak istifa ettiklerini açıkladı.

El-Kaide’den İslam Partisi’ne Tehdit

El-Kaide’yle irtibatlı olduğu iddi edilen “Muzaffer Ordu Grubu”nun internette yayınlanan açıklamasında İslam Partisi liderlerine ölüm tehdidinde bulunuldu.

Açıklamada, mürtet olarak nitelenen İslam Partisi lideri Muhsin Abdulhamid ve Genel Sekreter Tarık el-Haşimi’nin bulundukları yerde öldürülmeleri konusunda savaşçılarına talimat verildiği duyuruldu. Anayasa taslağının laik, Siyonist ve Mecusi olarak nitelendirildiği açıklamada; İslam Partisi, İsrail ve Amerika işbirlikçisi olarak suçlandı.

İki aydan buyana anayasa taslağına şiddetli muhalefet eden ve hayır oyu kullanması yönünde yoğun faaliyet gösteren İslam Partisi’nin “U” dönüşü Felluce başta olmak üzere Sünni Arapların yoğunlukta oldukları bölgelerde öfke ve şaşkınlıkla karşılandı.

İslam Partisi: Çekincelerimiz Devam Ediyor

İslam Partisi’nden yapılan resmi açıklamada anayasa taslağına evet demelerinin taslağa yönelik çekincelerinin bittiği anlamına gelmediği belirtildi. Anayasanın tüm maddelerinin tartışmaya açık olduğunu ve bir sonraki meclis tarafında uygun görülen değişikliklerin yapılabileceği hatırlatıldı.

İslam Partisi’nin açıklamasında ABD işgal güçlerinden ve Irak güvenlik birimlerinden bir dizi talepte bulunuldu: Ülke genelinde tüm askeri operasyonları derhal durdurulması, işgal kuvvetlerinin ve Irak polisinin elinde bulunan tüm tutukluların serbest bırakılması, özellikle Sünni Araplara yönelik yapılan baskınlara son verilmesi, ve kriz bölgelerinde yardım faaliyetlerine izin verilmesi istendi.

Irak Meclisi, anayasanın Aralık ayındaki seçimlerden sonra değiştirilmesine imkan tanıyan öneriyi onaylamıştı.

Taslakta Yapılan Son Değişiklikler

1. Madde: Irak Cumhuriyeti, egemen ve bağımsız bir devlettir. Yönetim şekli, “Parlamenter Demokratik Federal Cumhuriyet”tir."Bu anayasa Irak'ın bütünlüğünü garanti eder."

3. Madde: Etnik, dini ve mezhebi çeşitliliğe sahip bir ülke olan Irak, İslam âleminin bir parçasıdır ve kurucularından olduğu Arap Birliği’nin aktif bir üyesidir ve bu birliğin ilkelerine bağlıdır.

Madde 4: "Kürdistan bölgesindeki federal ve resmi örgütlenmelerde Arapça ve Kürtçe resmi dil olacaktır."

18. Madde:
18/1: Iraklı baba veya anneden doğan herkes Iraklıdır.
18/2: Iraklı kimliği her Iraklı için bir haktır ve vatandaşlığın temelidir.

35. Madde’ye şu iki fıkra eklenmiştir: "Baas partisinin üyesi olmak dava gerekçesi olamaz ve bu partinin eski üyeleri yasalar önünde eşittir, hakları da koruma altındadır. Baas Partisi mensupları ve devlet kurumlarındaki görevlilerle ilgili davaların şeffaf ve adil yapılması için parlamento üyelerinden bir kurul oluşturulacaktır."

36. Madde’ye şu fıkra eklenmiştir: “Spor yapmak her Iraklının hakkıdır. Spor faaliyetlerini teşvik, koruma ve gerekli imkanları sağlama devletin görevlerindendir.”

109. ve110. maddelerin arasına şu madde eklenmiştir: “Tarihi yerler ve eserler, kültürel yapılar, el yazmaları, sikkeler ulusal kültürün bir parçasıdır ve federal yönetimin yetkisindedir. Bu bölge ve illerle dayanışma içinde gerçekleştirilir ve kanunla belirlenir.”

Madde Madde’ye şu iki fıkra eklenmiştir: "Baas partisinin üyesi olmak dava gerekçesi olamaz ve bu partinin eski üyeleri yasalar önünde eşittir, hakları da koruma altındadır. Baas Partisi mensupları ve devlet kurumlarındaki görevlilerle ilgili davaların şeffaf ve adil yapılması için parlamento üyelerinden bir kurul oluşturulacaktır."

Irak'ın 18 eyaletinden üçünde seçmenlerin üçte ikisinin ret oyu kullanması halinde anayasa reddedilmiş olacak. Sünni Arapların dört eyalette çoğunlukta olmalarına rağmen, anayasanın büyük ihtimalle onaylanacağı görüşünü belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?