banner15

İsim konusunda anlaşamıyorlar

Güney Kore ile Japonya, aralarındaki denize verilecek isim konusunda anlaşamadı. İşte teklif edilen isimler:

İsim konusunda anlaşamıyorlar

Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-hyun'un, adı anlaşmazlığa sebeb olan Kore yarımadasıyla Japonya arasındaki denize tarafsız bir isim verilmesi teklifinde bulunduğu bildirildi.

Güney Kore Devlet Başkanlığından adı belirtilmeyen bir yetkilinin açıklamasına göre, Roh, Kuzey ve Güney Kore'nin ikisinin de "Doğu Denizi", Japonya'nın "Japon Denizi" adını verdiği sular için Japonya Başbakanı Shinzo Abe'ye "Barış Denizi", "Dostluk Denizi" gibi isimler verilmesini önerdi.

Güney Koreli yetkili, Roh'un söz konusu öneriyi Abe'ye Kasım ayında Vietnam'da yapılan Asya-Pasifik zirvesi sırasında sunduğunu, ancak Abe'nin öneriye henüz yanıt vermediğini kaydetti.

Roh'un daha önce kamuoyuna duyurulmayan önerisi bugün bir yerel gazete tarafından açığa çıkarılırken, ülkenin ana muhalefet partisi Devlet Başkanını ulusal görüş birliği arayışına girmeden hazırlıksız öneride bulunmakla suçladı.

Devlet Başkanlığı yetkilisi de Roh'un önerisinin bir seçenek olarak değerlendirilse de resmi olmadığını, bu düşünceyi, iki ülke arasındaki sorunların daha geniş bir bakış açısıyla çözülmesi çabalarına bir örnek olarak dile getirdiğini söyledi.

Önemli ticari ortaklıklarına rağmen Güney Kore ile Japonya arasında sık sık gündeme gelen toprak ve tarihi konulardaki anlaşmazlıklardan birini de iki ülke arasındaki suların ismi oluşturuyor. Kore yarımadası 1910'dan 1945'e kadar Japon sömürgesi altında yaşadı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48