banner39

İşkence edilen İranlının ilk görüntüleri

İran devlet televizyonu CIA tarafından kaçırılıp işkence edilen diplomatın görüntülerini yayınladı.

Arşiv 12.04.2007, 09:40 12.04.2007, 12:25
İşkence edilen İranlının ilk görüntüleri

İran televizyonu, Irak’ta ABD güçleri tarafından kaçırılan İranlı diplomat Seyyid Celal Şerefi’nin görüntülerini yayınladı. 2 ay önce Bağdat’ta kaçırıldıktan sonra önceki hafta serbest bırakılan Şerefi, kendisine CIA elemanlarının başta matkapla ayaklarını delme olmak üzere çeşitli işkenceler yaptığını bildirdi.

Kızılhaç örgütünün Tahran temsilcisiyle hastaneye giderek doktor kontrolünden geçen Şerefi'nin görüntülerinde ve yapılan kontroller sonucunda Şerefi'nin ayaklarında delikler, burnunda ve boynunda kırıklar, sırtında derin yaralar, sindirim sisteminde kanama, kulak zarında yırtılma tespit edildi.
Şerefi, daha önce yaptığı açıklamada da 'kendisine gece-gündüz' işkence yapıldığını söylemişti.İran'ın Bağdat Büyükelçiliği'nde ikinci katip olarak görev yapan Şerefi, 4 Şubat'ta Bağdat'ta alışveriş yaparken kaçırılmıştı.İran, diplomatının kaçırılmasından Irak'taki ABD güçlerini sorumlu tutmuş, Washington yönetimi bunu kabul etmemişti. Şerefi, kaçırıldıktan yaklaşık iki ay sonra 3 Nisan'da serbest bırakılmıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?