İskenderun'da Hıristiyan din adamı öldürüldü-VİDEO

Hatay'ın İskenderun ilçesinde hristiyan bir din adamı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

İskenderun'da Hıristiyan din adamı öldürüldü-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HATAY - İskenderun'da 2 gün önce İsrail'in yardım gemilerine saldırının da kınandığı ayine katılan Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu (kilise başkanı) Luigi Padovese, evinde bıçaklanarak öldürüldü. Padovese'nin şoförü cinayet zanlısı olarak suç aleti bıçakla yakalandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Padovese ilçeye bağlı Karaağaç beldesi sahil yolu Sultanköy Mahallesi'ndeki yazlık evinin bahçesinde bıçaklandı. Padovese, hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti.

ZANLI YAKALANDI


Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Anadolu Kiliseleri Episkoposu Luigi Padovese'yi bıçaklayarak öldüren zanlının suç aletiyle yakalandığını bildirdi.


Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konunun kendisine intikal etmesinin ardından yaptığı araştırmada, hastaneye kaldırılırken hayatını kaybeden Padovese'yi öldürdüğü iddia edilen zanlı Murat A'nın gözaltına alındığını söyledi. Vali Lekesiz, zanlı Murat A'nın Padovese'nin yaklaşık 4,5 yıldır şoförlüğünü yaptığının belirlendiğini ifade etti.


Olayı kapsamlı olarak araştırdıklarını kaydeden Lekesiz, şöyle konuştu:
''Padovese'yi bölgemizde bulunduğu için yakın tanıyoruz. Ölümü hepimizi üzdü. Zanlı suç aletiyle yakalandı. İlk araştırmaya göre konunun siyasi bir tarafı yok. 4,5 yıldır Padovese'nin şoförlüğünü yapan zanlının psikolojik sorunları olduğunu ve tedavi gördüğünü öğrendik. Padovese'nin öldürülmesi kişisel bir olay gibi görünüyor. Olayı detaylı bir şekilde araştırıyoruz.''

SALDIRIYI KINAMIŞTI

Padovese, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle açılışını yaptığı Süryani Katolik Kilisesi'ndeki ilk ayinde Türkiye'de güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırılar ile Gazze'ye insani yardım ve yardım gönüllülerini taşıyan gemilere yönelik İsrail saldırısı kınamıştı.

Padovese, İskenderun'daki terör saldırısı nedeniyle şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır dilemişti.

KONSOLOS CARTA BÖLGEYE GİDİYOR

İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, olayın çok yeni olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyerek, İzmir Konsolosu Simon Carta'nın İskenderun'a hareket ettiğini belirtti.

BÜYÜKELÇİSİ LUCİBELLO: HİÇ BEKLEMİYORDUK

Türkiye nezdindeki Vatikan Büyükelçisi Piskopos Antonio Lucibello, İtalyan haber ajansı Ansa'ya yaptığı açıklamada, "Halihazırda elimde çok ayrıntılı bilgi yok. Ancak öğrenebildiğim kadarıyla şoför Murat Altun, suçu kendisinin işlediğini kabul etmiş. Buna çok şaşırdım. Zira benim görebildiğim kadarıyla o şoför, Padovese'ye çok hürmet eden, ona çok bağlı ve sürekli hizmete amade biriydi" dedi.

Büyükelçi Lucibello, "Yıkıldık ve dehşete düştük. Böyle bir hadiseyi hiç beklemiyorduk" diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 17:51
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
abdullah özdemir
abdullah özdemir - 11 yıl Önce

bendeki belki bir paranoya
bundan sonra .pkk,thkp-c saldırıları artacak.
özellikle yahudi türk vatandaşları ve yahudi din adamları hedef alınacak.
ve mossad bunu ya kendisi yada marjinal islamcılara yaptıracak..

banner39