banner39

İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın hava sahası açılıyor

İngiltere, İzlanda'daki yanrdağ nedeniyle kapanan İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın hava sahası açıyor.

Arşiv 16.04.2010, 22:45 16.04.2010, 22:45
İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın hava sahası açılıyor


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiltere ve Galler'e yapılan karşılıklı uçuşların yarın yerel saatle en erken 07.00'e (TSİ 09.00) kadar sınırlı sayıda yapılacağını bildirerek, yolcuların seyahat etmeden önce havayolu şirketlerinden bilgi alması tavsiyesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan ve resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, İzlanda'da geçen ay patlayan tehlikeli yanardağda ikinci bir patlamanın meydana gelmesiyle ortaya çıkan kül bulutları nedeniyle İngiltere'den karşılıklı uçak seferlerinin sınırlı sayıda yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, İskoçya'nın ve Kuzey İrlanda'nın hava sahasındaki kısıtlamaların büyük bölümünün ise bugün yerel saatle 19.00'da (TSİ 21.00) kaldırılacağı kaydedildi.

Bakanlık, İskoçya ve Kuzey İrlanda hava sahasının açılmasının tüm uçuşların yapılacağı anlamına gelmeyeceğini belirterek, İngiltere'ye seyahat edecek yolculara, havayolu şirketleriyle önceden irtibata geçmeleri tavsiyesinde bulundu.

İngiltere, İzlanda'daki yanardağ patlaması dolayısıyla oluşan kül bulutlarının uçak motorlarına zarar verebileceği ve görüş mesafesini engellediği gerekçeleriyle dün hava sahasını kapatmıştı.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?