banner39

Islahat fermanı yayımlandı

Islahat fermanı yayımlandı, Fahit ikinci kez tahta çıktı, Türkiye NATO'ya girdi, Osmanlı'nın son vakanivüsü ödü.

Arşiv 18.02.2010, 10:41 19.02.2010, 07:28
Islahat fermanı yayımlandı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylardan bazıları şöyle: 

Islahat Fermanı yayınlandı (18 Şubat 1856) 

Osmanlı İmparatorluğu'nun gerileme döneminde devleti yıkılmaktan kurtarmak için; siyasî kuruluşlar, kişi hakları, yeni kurumların kurulması gibi konularında yapılması düşünülen köklü değişiklikler için hazırlanan Islahat Fermanı, 18 Şubat 1856'da, Sultan Abdülmecid zamanında yayınlandı. Islahat Fermanı Osmanlı tebaası içerisinde gayrimüslimlere yönelik bir takım hakların korunmasını ve yeniden düzenlenmesini içerir. Amaçlanan hedeflerden biri de Avrupalı devletlerin gayrimüslimleri bahane ederek Osmanlı Devleti'nin iç işlerine karışmasını önlemektir.

Türkiye, NATO'ya girdi (18 Şubat 1952)


Başlangıçta 12 devletin katılımıyla kurulmuş olan NATO'ya, Londra'da 17 Ekim 1951 tarihinde düzenlenen bir Protokol ile Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımları onaylanmıştı. Türkiye, Fuat Köprülü'nün dışişleri bakanlığını yaptığı Adnan Menderes hükümeti döneminde 18 Şubat 1952'de TBMM'nin onaylamasıyla NATO'ya resmen üye oldu.. Norveç, Danimarka gibi üyeler Türkiye'nin üye olmasına, çok yakın zamana kadar monarşi ile yönetildiği ve yeterli demokrasi tecrübesi olmadığı gerekçesiyle uzun müddet karşı çıkmışlardı.

Fatih Sultan Mehmet, ikinci defa tahta çıktı (18 Şubat 1451)

Fatih, babası II. Murat'ın ölümü üzerine 18 Şubat 1451'de ikinci defa tahta geçti. Daha önce 1444'de babasının tahtı bırakması ile tahta geçmişti.

Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı (18 Şubat 1695)

Mezomorto Hüseyin Paşa'nın konrolündeki Osmanlı donanması, 18 Şubat'ta Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı. Mezomorto Hüseyin Paşa kaptan-ı deryalığa, kaptan-ı derya Amcazade Hüseyin Paşa ise Sakız Adası muhafızlığına getirildi. Sakız Adası, Fatih döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştı, ancak Venedik donanması 8 Eylül 1694 günü Sakız Adasına hücûm etti. Fâtih devrinden beri barış ve huzur içinde idâre edilen kaledeki Hıristiyan halk, silâha sarılıp gizli ve açık ihânetlerle kale muhâfızı Hasan Paşa'yı zor durumda bıraktılar. Neticede Sakız Adası, Venediklilerin eline geçti. Sakız Adası'nın Venedikliler tarafından işgâl edilmesi, Sultan II. Ahmed'i çok üzdü. Öyleki; Sadrâzam Ali Paşa'ya; “Sakız ahvâli, içimi yaktı. zaptını istiyorum. Îcâb edenlerle görüşüp ne yapmak lâzımsa bildir. Bu kış Sakız elde edilmezse, şöyle bilin ki bütün reisleri şiddetle cezâlandırırım” diye kati emir vermiştir. Ada, bir yıl geçmeden, 18 Şubat 1695'te geri alındı.

Osmanlı Devleti'nin son vakanüvisi öldü (18 Şubat 1925)

Osmanlı devletinin son vakanüvisi, tarihçi Abdurrahman Şeref Bey İstanbul'da öldü. Vakanüvis, zamanın olaylarını kayıtla vazifelendirilmiş, resmî devlet tarihçisidir. İlk vakanüvis Naima'dır. Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük vakanüvis ise Ahmet Cevdet Paşa olarak kabul edilir.

Gambiya, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı (18 Şubat 1965)

Batı Afrika'da yer alan ve Afrika'nın da en küçük ülkesi olan Gambiya, 18 Şubat 1965 tarihinde İngiltere'den bağımsızlığını elde etti ve İngiliz Milletler Topluluğu'na girdi. Gambiya, 1965'te bağımsızlığını kazandığından beri 1994'te kısa süreli bir askeri yönetim haricinde istikrarını korumuştur. Tarım yönünden zengin olan ülkede nüfusun üçte biri uluslararası fakirlik sınırı olan günlük 1.25 ABD dolarından daha az bir gelir ile geçinmektedir.

Metroda yangın (18 Şubat 2003)


Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.

 

BASINDA BUGÜN

18 Şubat 1959 Yeni İstanbul Gazetesi’ni manşeti

Menderes’i götüren uçak düştü

Türkiye başvekili ve beraberinde 24 kişiyi taşıyan dört motorlu uçak Londra’nın 25 mil güneyine acil iniş yaparken düştü. Başvekil Adanan Menderes kazadan salimen kurtulurken aralarında eski Nafia vekillerinden Kemal Zeytinloğlu, Basın yayın ve Turizm vekili Server Somuncuoğlu, Hava Yolları genel Müdürü Abdullah Parla, ve Anadolu Ajansı müdürü Şerif Arzık’ın da bulunduğu 15 kişi hayatını kaybetti.

İnönü “Çok üzüldüm” demiş…


Başvekil Adnan Menderes’in geçirdiği kaza hakkında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’ye gazeteciler sorduğunda “çok üzüldüm” demekle yetinmiş. Osman bölükbaşı ise sadece “üzüldüm” demekle yetinmiş.

İki büyük kaçakçı şebekesi yakalandı

Birini Ankara’nın tanınmış bir diş tabibinin idare ettiği bir kaçakçı şebekesi ile yaygın bir şekilde uyuşturucu madde kaçıran bir şebeke yakalandı.


DP 48, CHP 10 köyde muhtarlık seçimlerini kazandı

17 ilde Pazar günü yapılan seçimlerin neticesi açıklandı. 15.2 1959 Pazar günü Ağrı, Ankara, Aydın, Bolu, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, İçel, Isparta, İzmir, Kayseri, Niğde, Samsun, Tekirdağ, Uşak ve Zonguldak vilayetlerine bağlı 58 köyde yapılan muhtarlık ve ihtiyar Meclisleri seçimlerinin 48’ini Demokrat Parti, 10’unu Cumhuriyet Halk partisi kazandı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?