'Islak İmza' iddianamesinde Erdoğan mağdur

Erdoğan'ın mağdur olduğu 'Islak İmza' iddianamesini kabul eden mahkeme Dursun Çiçek için de 'yakalama kararı' çıkardı.

'Islak İmza' iddianamesinde Erdoğan mağdur

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İrtica eylem planı iddianamesi kabul edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında 7 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. İddianamede Başbakan Erdoğan mağdur sıfatıyla yer alıyor. İki numaralı sanık Albay Dursun Çiçek hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan, Albay Dursun Çiçek ve avukat Serdar Öztürk'ün de aralarında bulunduğu yedi şüpheli hakkında hazırlanan iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı. Mahkeme, 165 sayfa olduğu belirtilen iddianamenin kabulüne karar verdi. İddianamede, bir numarada Bedrettin Dalan iki numarada ise Dursun Çiçek yer alıyor. İddianamede Avukat Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya, Mehmet Deniz Yıldırım, İlhami Ümit Handan, Özel Yılmaz da sanık olarak bulunuyor. İddianamede AK Parti  adına Milletvekili İdris Naim Şahin, Hasan Hüseyin Tanrıverdi, Süleyman Küçüksucu, Ali Aydın, Mustafa Coşkun müşteki olarak yer alıyor. Davanın ilk duruşmasının 28 Haziranda yapılmasına karar veren mahkeme heyeti, Albay Dursun Çiçek hakkında oy çokluğuyla yakalama emri çıkardı.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "yakalama kararı"na muhalefet etti. Mahkeme Başkanı ayrıca tutuklu sanıklar Serdar Öztürk, Deniz Yıldırım ve Ufuk Akkaya'nın tahliyesini de istedi.

Ancak üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlı ve Hasan Hüseyin Özese'nin kararıyla 3 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İddianameyi hazırlayan savcıların, "Ergenekon davası" ile birleştirilmesi talebinin daha sonra görüşüleceği kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak, Fikret Seçen, Murat Yönder ve Zekeriya Öz tarafından hazırlanan 184 sayfalık iddianamenin 82 adet ek klasörü bulunuyor.

BAŞBAKAN MAĞDUR OLARAK YER ALDI

İddianamede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mağdur olarak yer alırken Ahmet Türk, Hasip Kaplan, Aysel Tuğluk müşteki olarak yer aldı.

Savcılar, şüpheliler Yakup Kürşat Yılmaz, Hülya Metin, Coşkun Umur, Ahmet Hicri Dincerol, Barış Dalan, Yaşar Öz, Zuhal Azeri, Ersin Bal, Ali Kalkancı, Selami Hüner, Turgut Büyükdağ, Özkan Bektaş, Yalçın Tanfer, Erhan Göksel, İlknur Uzer, Seyhan Fındıkçı, Füsun Çağırgan ve Teoman Alili hakkında dava açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

ÇİÇEK İLE BELGELER İDDİANAMEDE

7 şüpheli hakkında açılan davanın iddianame klasörlerinde, Albay Dursun Çiçek hakkında çeşitli belgelere yer verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince bugün kabul edilen ve duruşma günü verilen iddianamenin, önümüzdeki günlerde avukatlara dağıtılacak olan 82 klasörün 13'ünde, 6 sanıkla birlikte yargılanacak olan ve hakkında yakalama emri çıkarılan Albay Dursun Çiçek'e ilişkin soruşturma belgeleri yer aldı.

Buna göre, iddianamenin ek klasöründe yer verilen belgelerin bir kısmı şöyle sıralandı: "Çiçek'e ait, Çiçek'in Erzincan Konak Mazlum Otel'de kaldığına dair otel kaydı, görevli olduğu birimdeki giriş ve çıkışlarını gösteren belgeler, 'ıslak imza ile ilgili ses kaydı', Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan müşteki, şüpheli ve gizli tanık ifadeleri, AK Parti'nin şikayet dilekçesi, İrtica ile Mücadele Eylem Planı başlıklı belge fotokopileri, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı ile yapılan yazışmalar, Adli Tıp Kurumu Başkanlığının uzmanlık raporları, Adli Tıp raporu,

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yetkisizlik kararı, Jandarma Kriminal Laboratuvarının 16 Haziran 2009, 9, 16 ve 23 Mart 2010 tarihli raporları, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığınca yapılan bilirkişi raporu, askeri savcılıkça alınan tanık ifade tutanakları, askeri savcılığın 24 Haziran 2009 tarihli kovuşturmaya yer olmadığı ve görevsizlik kararı, TÜBİTAK'ın Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığına göndermiş olduğu rapor ve Çiçek'in mukayese imza örnekleri."

ÇİÇEK'İN AVUKATI: RESMİ BİR ÇAĞRI YOK

İddianamede 2 numaralı sanık olarak yer alan ve hakkında yakalama emri çıkarılan Albay Dursun Çiçek'in avukatı İrem Çiçek, kendilerine henüz resmi bir çağrının ulaşmadığını söyledi.

AA muhabirine bir açıklama yapan avukat İrem Çiçek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul ederken, aynı zamanda babası da olan müvekkili Dursun Çiçek ile ilgili verdiği, "yakalama emri" kararıyla ilgili henüz müvekkiliyle görüşmediğini belirtti.

İrem Çiçek, basında yer alan haberler üzerine, iddianameyi kabul eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesini telefonla aradıklarını ve mahkemece iddianamenin kabul edildiğini buradan öğrendiklerini belirterek, yakalama emri ile ilgili ise kendilerine bilgi verilmediğini kaydetti.

Kendilerine yakalama emri ile ilgili resmi bir tebligatın ulaşmadığını anlatan Çiçek, mahkemenin müvekkili Dursun Çiçek hakkında "yakalama emri" kararı vermesini anlayamadığını da ifade etti. Çiçek, "Hakimler, yakalama emrine neye göre karar verdi? Anlayamadım" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2011, 23:47
banner53
YORUM EKLE

banner39