banner39

Islak imza ile Ergenekon birleştirilsin talebi

Savcılar, kamuoyunda 'ıslak imza' olarak bilinen İrtica eylem planı davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesini istedi.

Arşiv 15.04.2010, 14:18 15.04.2010, 18:49
Islak imza ile Ergenekon birleştirilsin talebi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Albay Çiçek ve Bedrettin Dalan'ın da adının bulunduğu 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' iddianamesini İstanbul 13. Ağır Ceza Mehkemesi'ne gönderdi. Başsavcılık, İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile Ergenekon'un birleştirilmesi talep etti.

Dün Başsavcı Vekili Çolakkadı'ya teslim edilen iddianamede İstek Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Beddettin Dalan ile Dursun Çiçek şüpheli olarak yer alıyor. Poyrazköy cephaneliği, İstek Vakfı'na ait arazide bulunmuştu. İddianamede ismi geçen diğer şüpheliler ise şöyle: Avukat Serdar Öztürk, MİT'çi Özel Yılmaz, Dalan'ın özel kalem müdürü İlhami Ümit Handan, Ufuk Akkaya ve Deniz Yıldırım.

Başsavcı Vekili Çolakkadı, iddianameyi dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkemenin iki hafta içinde iddianameyi kabul edip etmeme konusunda karar vermesi gerekiyor. 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dördüncü iddianame gönderildi. "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesi iddianamesinde bunun Ergenekon terör örgütünün bir faaliyeti olduğu ifade ediliyor. İddianamede Dursun Çiçek ile Bedrettin Dalan arasında da örgütsel bağlantı kuruluyor. İddianame kabul edildiği takdirde yeni bir Ergenekon davası açılmış olacak. Ancak daha sonra bu yeni davanın süren iki davadan biriyle birleştirilmesi de gündeme gelebilir.

Öte yandan Albay Dursun Çiçek'in, 12 Haziran 2009'da Taraf gazetesinde belgenin yayımlanmasıyla başlayan süreçte yaklaşık bir yıl sonra sanık olarak hâkim karşısına çıkması gündemde. Bedrettin Dalan'ın ismi ise 7 Ocak 2009'da 10'uncu dalga operasyonda geçmişti. 32 kişinin gözaltına alındığı dalgada adı geçen Dalan'ın bu operasyondan önce bir MİT görevlisi tarafından uyarıldığı ortaya çıkmıştı. 24 Ekim 2008'de Türkiye'yi terk eden Dalan, ABD'de tedavi gören eşi Ayseli Dalan'ın yanında olduğunu belirterek, "Ocak ayı sonunda döneceğim." açıklaması yaptı. Ancak aradan yaklaşık 1,5 yıl geçmesine rağmen Dalan dönmedi. Dalan'ın kaçmasına yardım eden MİT'çi Özel Yılmaz da iddianamede şüpheli olarak yer alıyor. Aydınlık dergisinde Başbakan'ın özel telefon konuşmalarını yayımlayan, dergi çalışanları Ufuk Akkaya ve Deniz Yıldırım da şüpheli.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?