banner39

İslam alemi miracı kutladı

İslam âlemi, dün gece Hz. Peygamber'in miraca çıkışını binlerce camide düzenlenen mevlit programları ile andı.

Arşiv 11.08.2007, 08:44 11.08.2007, 17:17
İslam alemi miracı kutladı

İslam âlemi, dün gece bir kandili daha idrak etti. Hz. Peygamber'in miraca çıkışı ve miracın mümin kalplerdeki anlamı, binlerce camide düzenlenen mevlit programları ve çeşitli kuruluşların gerçekleştirdiği etkinliklerle bir kez daha tazelendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT ile birlikte bir ilke imza atarak, TRT 1 ekranında naklen yayınlanan mevlit programını bir ilçeden, Şanlıurfa Viranşehir'den gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da kandil mesajını buradan verdi. İşsizlikle, yoksullukla ve terörle gündeme gelen Güneydoğu'ya Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye'nin en ünlü hafız ve mevlithanlarını da alarak yaptığı bu çıkarma, bölge halkı tarafından büyük bir memnuniyet ve sevinçle karşılandı. Viranşehir Kemal Veysi Tepret Camii, yatsı namazına saatler kala her yaştan cemaatle hınca hınç doldu. Mahalle Muhtarı Nihat Akın, kandil programının İstanbul ya da Ankara'dan değil de ilçelerindeki bir camiden yapılmasının kendileri için gurur verici olduğunu söylerken, bir başka Viranşehirli ekledi: "Bizim için bundan iyisi mi olur?"

Peygamberler Şehri'nden tüm İslam âlemine birlik ve kardeşlik mesajı

Miraç Kandili, tüm İslam âleminde büyük bir coşkuyla kutlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde Kemal Veysi Tepret Camii'nde gerçekleştirilen kandil programına, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da katıldı.

Ali Bardakoğlu dün ilk olarak Vali Yusuf Yavaşcan'ı ziyaret etti. Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ile birlikte Yıldız Meydanı semtindeki Ulucamii'ne giden Bardakoğlu, vatandaşlarla birlikte cuma namazını kıldı.

Cuma vaazında günün önemini anlatan Ali Bardakoğlu, Miraç Kandili'nin biz Müslümanlara namaz ve Bakara Sûresi'nin son iki ayeti olmak üzere iki hediyesi olduğunu söyledi. İkinci hediye olan iki ayetin mealini vererek tefsir ettiği konuşmasında Bardakoğlu, cuma vaazında, "Namaz bize Rabb'imizin huzurunda bulunma, O'nunla buluşma ve manevî olarak yükselme imkanı verir. İşte bu büyük ödül bize, bu gece hediye edildi." dedi.

Kulun Rabb'i ile buluşmasında ikinci noktanın dua olduğunu belirten Bardakoğlu, "Dua bizi yalnızlığımızdan kurtarır. Dua bizi beşeriyetimizden alır, insanlığa yükseltir, bizi biz yapar. Dua bizi yeniler ve tazeler. Kuraklıklar için gerekli tedbirleri almak, hastalığın tedavisi için ilaç kullanmak, fiilî çaba göstermek fiilî duadır. Allah ile buluşma O'na el açma, O'ndan isteme de tevekküldür, fiilî duayı tamamlayıcıdır." diye konuştu. Ali Bardakoğlu ayrıca, bundan sonraki süreçte kandil programlarının değişik bölgelerde yapılacağını ifade etti.

EYÜP SULTAN DOLDU TAŞTI

İnsanlık tarihinin en büyük mucizelerinden biri olan Miraç'ı idrak etmek isteyen İstanbullular, tarihî camilerini doldurdu. Sultanahmet, Süleymaniye ve Fatih camilerinin yanı sıra Eyüp Sultan Camii'nde de büyük bir kandil coşkusu yaşandı. Peygamber Efendimiz'i Medine'ye geldiğinde evinde ağırlayan Eyyub el Ensari'nin medfun bulunduğu camiye gelenler, kandil gecesinin hürmetine bağışlanmayı ve Allah'ın rahmetine mazhar olabilmeyi diledi. Geceyi Miraç'ın hediyesi olan namaz ile taçlandırıp, Peygamberimiz için okunan Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahilerle de bereketlendirdi. Dualarda, huzur, barış ve hoşgörü dolu bir dünya istenirken, savaş, felaket ve doğal afetlerden dolayı zor durumda olan müminler için dua edildi.

'ÇABAMIZ BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN'

Miraç Kandili'ni Viranşehir'de kutlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Şanlıurfa'nın tarihî kimliği, topraklarında medfun bulunan enbiyası burada toplanmamızın en büyük nedenidir." dedi. Birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının gelişmesi için yurdun değişik bölgelerinde benzer programlar düzenleyeceklerinin de müjdesini verdi.

KOSOVA'DA ELLER BAĞIMSIZLIK İÇİN DUAYA KALKTI

Miraç Kandili dolayısıyla Kosova'da eller semaya Kosova'nın bağımsızlığı için kalktı.
 
İslam aleminin kutsal gecelerinden Miraç Kandili dolayısıyla Kosova'nın camileri tıklım tıklım doldu. Osmanlı'dan kalma tarihi Sinan Paşa Camii'nde okunan mevlitte Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Temsilcisi ve Sinan Paşa Camii İmamı Tevfik Yücesoy, Kosova'nın bağımsızlık sürecinde en kısa zamanda bağımsızlığına ulaşması için dua etti. Kalabalık cemaatin katıldığı gecede ilahiler ve Kuran-ı Kerim de okundu.
 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?