banner15

İslam Aleminden Bayram Manzaraları

İslam dünyası son yıllarda yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen Kurban Bayramı’nı sevinç ve coşkuyla karşıladı. Fas’tan Endonezya’ya yaşlısı genci binlerce Müslüman bayram namazında camileri lebalep doldurdu. Her bayram olduğu gibi bu bayramda da camiler dolup

İslam Aleminden Bayram Manzaraları

Dünya genelinde 2 milyara yakın Müslüman, Kurban Bayramı’nı büyük bir coşkuyla karşıladı. Endonezya’nın tsunamini acısını hâlâ üzerinden atamaması, Keşmir depremi, Irak, Afganistan, Çeçenistan ve Filistin işgallerine rağmen tüm dünyada bayrama neşe ile girildi. Yaşlısı genci binlerce Müslüman bayram namazı için camilere akın etti. Camileri lebalep dolduran cemaat, dünyanın birçok yerinde sokaklara taştı. Namazda yapılan dualar ve vaazlarda küskünlüklerin bitmesi ve bayramın önemi vurgulandı.

 

Küskünlüklerin bitirilmesi, akraba ve yaşlıların ziyaret edilmesinin vurgulandığı vaazlarda bayramların önemine dikkat çekildi. Hep bir ağızdan teşrik tekbirlerine eşlik eden cemaat kılınan namazın ardından tüm İslam alemi için dualar edildi. Kılınan bayram namazından ardından birbirleriyle bayramlaşan Müslümanlar daha sonra Kurban farizasını yerine getirdi.

 

Çocuklar her bayramda olduğu gibi bu bayram da da şen şakraktı. Büyükleri ile bayramlaşan çoçuklar harçlık ve  şeker toplamayı da ihmal etmediler. Bayramın birinci gününde kabristanları da ziyaret  eden aileler vefat eden yakınlarını da unutmadı. İslam aleminde yaşanan katliam, zulüm ve işgallerin gölgelediği bayramın sevincini yaşayamayan vatandaşın bayram mesajı ise hep aynı: "Zulümlerin sona erdiği barış ve huzur dolu bir dünya."

 

Müslümanların iki mübarek dinî bayramından ikincisi olan Kurban Bayramı (Iyd-ı Udhiyye) Cenab-ı Hakk'a itaat ve bağlılığın bir ifadesi olarak belirli hayvanların kurban olarak kesilmesiyle O'nun rızası uğrunda yerine getirilen bir fedakarlık ve şükran olarak ifa edilmektedir. Hicretin ikinci yılından beri bütün İslam dünyasında bu şekilde idrak ve ihya edilen Kurban Bayramı (Kurban kesmenin hükmü ister vacip ister sünnet olsun) dinî bir şeâir olarak nesilden nesile intikal etmektedir.

 

Çinli Müslümanlar barış diledi
   
Çin İslam Cemiyeti tarafından Kurban Bayramı dolayısıyla Pekin'de düzenlenen resepsiyonda, tüm dünya için barış dileğinde bulunuldu. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı, Uygur milliyetinden İsmail Emet'in de hazır bulunduğu resepsiyona, çeşitli kesimlerden Müslümanlar ve bazı İslam ülkelerinin Çin'deki misyon şefleri ile Çin kuruluşlarında çalışan Müslüman uzmanlar katıldı. Çin İslam Cemiyeti Başkanı Çen Guangyüen, resepsiyonda yaptığı konuşmada, cemiyetin yeni yılda bütün dünya ülkelerinde yaşayan Müslümanlarla temasları güçlendirmeye devam ederek, dünya barışı ve insanlar arası dostluğun korunması için çaba harcayacağını söyledi.

 

İslam Dünyasından Bayram Manzaraları

 

Muslims praying at the mosque at the famous Taj Mahal site in Agra, India
Muslims praying at the mosque at the famous Taj Mahal site in Agra, India

 

 

Acehnese residents offer prayers for the Muslim holiday Eid al-Adha, or day of sacrifice, in the tsunami-devastated city of Banda Aceh on the Indonesian island of Sumatra January 21, 2005. Survivors in tsunami-hit Aceh crowded battered mosques to pray during an Islamic festival on Friday as aid workers found many toddlers in Indonesia were likely among the 225,000 killed by the Indian Ocean wave. [Reuters]
Acehnese residents offer prayers for the Muslim holiday Eid al-Adha, or day of sacrifice, in the tsunami-devastated city of Banda Aceh on the Indonesian island of Sumatra. Survivors in tsunami-hit Aceh crowded battered mosques to pray during an Islamic festival on Friday as aid workers found many toddlers in Indonesia were likely among the 225,000 killed by the Indian Ocean wave.
Muslim women pray during the Muslim holiday of Eid al- Adha or day of sacrifice at the grand mosque in the tsunami-hit city of Banda Aceh, on the Indonesian island of Sumatra January 21, 2005. Survivors in tsunami-hit Aceh crowded battered mosques to pray during an Islamic festival on Friday as aid workers found many toddlers in Indonesia were likely among the 225,000 killed by the Indian Ocean wave. [Reuters]
Muslim women pray during the Muslim holiday of Eid al- Adha or day of sacrifice at the grand mosque in the tsunami-hit city of Banda Aceh, on the Indonesian island of Sumatra. Survivors in tsunami-hit Aceh crowded battered mosques to pray during an Islamic festival on Friday as aid workers found many toddlers in Indonesia were likely among the 225,000 killed by the Indian Ocean wave.
Muslims pray during the Muslim holiday of Eid al- Adha or day of sacrifice at the grand mosque in the tsunami-hit city of Banda Aceh, on the Indonesian island of Sumatra January 21, 2005. [Reuters]
Muslims pray during the Muslim holiday of Eid al- Adha or day of sacrifice at the grand mosque in the tsunami-hit city of Banda Aceh, on the Indonesian island of Sumatra.

 

 

 

 

 

Eid al-Adha in Aceh

Juliana, 16, Ani, 15, Yeni, 17, and Winda, 21, eat Acehnese batok fruit after the Eid al-Adha feast at their refugee camp in Banda Aceh.

 

 

feature
 
Several University students and visitors take a moment to pray at Eid Rageous, an event sponsored by Al-Madinah Cultural Center in celebration of the Muslim holiday Eid Al-Adha. After the prayer, the participants feasted on a potluck of various cuisines, each representing a specific country.
 
feature
 
Norhaida Zainal Abidin, center, shares cotton candy with Kamini Balakrishnan, left, Emira Hussein, right center, and Sri Hassan, right, at the celebration of the Muslim holiday Eid Al-Adha, held Saturday in the Northstar Ballroom in the St. Paul Student Center.
 
 
Bhopal Muslims offering Eid al-Adha prayers 
at the Moti Masjid.
 
 
Women offer prayers for Eid al-Adha, or the Feast of the Sacrifice, at a mosque Friday, in Jakarta, Indonesia. Eid al-Adha is an Islam event of the end of the annual hajj period. The celebrations recall the story of Abraham, who was provided a ram by God to avoid sacrificing his son.
 
 

Time to feast ... Muslims at the Lakemba Mosque yesterday commemorate Eid al-Adha, the festival of the sacrifice.

 

Shia Muslim women visits cemetery in Baghdad
Eid al-Adha is not all about celebration - visits to the cemetery are also part of the event.

Bosnian Muslim butchers slaughter sheep in Sarajevo
Not everyone can afford to buy their own sacrificial beast so Sarajevo butchers were donating sheep to local charities.

Pakistani Muslims lead away a camel bought for the festival in Lahore
It is a time for sacrificing animals in honour of the "Feast of Sacrifice", camels included.

Muslims after festive prayers in Cairo
Prayers in Cairo gave way to a party atmosphere under bunting and balloons.

Muslims perform prayers in Cairo
Egypt and the Middle East saw the main celebrations of this important religious feast.

 

Palestinian boy in east Jerusalem/red handprints
Palestinian youths in east Jerusalem made handprints from the blood of a freshly slaughtered sheep.

Little girl yawns among Muslim worshippers in Jakarta
The Hajj tragedy had yet to happen when Indonesian Muslims began celebrating the feast of Eid al-Adha.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48