banner15

İslam aleminden Papa'ya öfke seli

Hindistan'dan Fas'a İslam dünyasında bugün cuma namazı sonrası Papa karşıtı gösteriler düzenlenecek.

İslam aleminden Papa'ya öfke seli

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Papa 16.Benedikt’in, İslam’ı bir şiddet dini gibi gösterip Hz.Muhammed (sav) aleyhindeki sözleri aktarması İslam dünyasında tepki yarattı. Bugün birçok İslam ülkesinde cuma namazı sonrası gösteriler yapılması bekleniyor. Mısır'da ve diğer Arap ülkelerinde güçlü bir etkiye sahip olan İhvan-ı Müslimin (Müslüman kardeşler) lideri Muhammed Mehdi Akif bugün yaptığı açıklamada, ''İslam ülkelerinin, Papa'nın özür dilememesi halinde Vatikan ile ilişkilerini kesecekleri uyarısında bulunmalarını'' istedi. ''İslamiyete ait her şeye Batı'nın düşmanlık gösterdiğini'' söyleyenlerin bulunduğuna dikkat çeken Akif, Papa'nın da bu sözleriyle ''ateşe benzinle gittiğini'' belirtti.

Akif, Papa sözlerini geri almazsa, İslam ülkelerinin Vatikan’la ilişkilerini kesmesini önerdi ve "Papa’nın yangına körükle gitmesi, Batı’nın İslami olan her şeye düşman olduğu tezini güçlendirdi" dedi.

Kilise kendi tarihine bir baksın

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Eyman Mayzek de, "Kilise başkalarının aşırılıklarını eleştireceğine kendi kanlı geçmişine baksın: Müslümanlara karşı haçlı seferleri, Güney Amerika’daki kanlı din savaşları, Hitler rejimi, kutsal savaş ifadesini üreten Papa 2. Urban..." diye konuştu.

İKÖ: Vatikan derhal konuya açıklık getirmeli

İslam Konferansı Örgütü: "Vatikan, İslamiyet ve onun kurallarıyla ilgili gerçek tutumuna açıklık getirmelidir." Fransa İslam Konseyi Başkanı Dalil Boubakeur: "Vatikan’ın, en kısa zamanda, bir vahiy dini olan İslam ile siyasal bir ideoloji olan İslamcılık arasındaki hattı vurgulayan bir açıklama yapmasını umuyoruz."

Hindistan'da gazeteler toplandı

Hindistan polisi, Keşmir bölgesinde, Müslümanlar ayaklanır korkusuyla, Papa’nın konuşmasını manşet yapan gazeteleri topladı.

Hindistan'daki Ulusal Azınlık Komisyonu, Papa'nın sözlerinin "Orta Çağın haçlı seferi" çağrısı gibi yankılandığını bildirdi. Endonezya'daki İslami örgüt Muhammadiye'nin Başkanı Din Syamsuddin de Papa'nın açıklamalarını "akıldan yoksun" olarak değerlendirdi. Müslümanlara aşırı tepki vermekten kaçınmaları çağrısında bulunan Syamsuddin, "Papa özür dilesin dilemesin, İslam toplumu İslam'ın bir merhamet dini olduğunu göstermesi gerekir" dedi.

Pakistan: Papa özür dilesin

Pakistan'ın önde gelen din adamlarından Cavid Ahmed Gamdi Papa'nın sözlerini "sorumsuzca" olarak nitelendirdi. Pakistan dışişleri bakanlığı sözcüsü de, Papa’nın açıklamalarının, kendisinin İslam'ın esasları konusundaki cehaletini net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Pakistan Parlamentosu üyeleri tarafından bugün oybirliği ile alınan kınama kararında ise Papa'nın açıklamalarının aşağılayıcı olduğu belirtildi ve Müslümanların hassas duygularına zarar verdiği gerekçesiyle özür dilenmesi talep edildi.

Müslüman nüfusu en fazla olan ülke Endonezya’daki ikinci büyük İslami örgüt Muhammadiye’nin Başkanı Din Syamsuddin de “Papa’nın açıklamalarının akıldan yoksun olduğunu gösterdiğini” söyledi. “Papa’nın İslam’ı doğru anlamadığını gösterdiğini” belirten Syamsuddin, Papa’nın sarf ettiği sözlerinin, Müslümanlar ile Katolikler arasındaki ilişkileri zedeleyeceğini söyledi.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48