banner39

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açıldı

Gülhane bahçesi'nde açılan 'İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde ilk etapta 140, nihai olarak da 800 eser sergilenecek.

Arşiv 24.05.2008, 13:46 26.05.2008, 11:14
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açıldı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ile yaptığı ortak çalışma ile dünyada bir ilke imza atarak, İslam kültür çevresinin bilim dünyasına katkıları ve modern bilimin oluşumuna etkilerini yansıtan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni kurdu. Erdoğan'ın açılışını yaptığı müzede ilk etapta 140, nihai olarak 800 eser sergilenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı Sarayı'nın arka bahçesinde, yani Gülhane Parkı'nda bir süredir düzenleme ve restorasyon çalışmaları yapıyordu.

İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan Gülhane Parkı'nda müze olarak kullanılacak tarihi Hasahırlar binasının onarımı geçtiğimiz aylarda bitmişti. Yeniden düzenlenen bina, dünyanın ilk İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi olarak açıldı.Gülhane Parkı'nda açılan müzede Müslümanların 8. ve 16. yüzyıllar arasındaki yaratıcılık devrelerinde gerçekleştirdikleri alet ve cihazların örnekleri sergilenecek. Bu örneklerin çok büyük bir kısmı Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü tarafından kaynaklardaki tarif ve resimlere, çok küçük bir kısmı da günümüze ulaşan orijinallere dayanarak yapıldı.

Kendi türünde dünyada bir ilk olan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde, Müslüman bilginlerin kurdukları rasathaneler, hastaneler, kimyasal düzenekler ve üniversiteler gibi kurumsal eserler görsel olarak yer alıyor.Müzenin içerisinde Bilimler Tarihi Kütüphanesi de yer alacak. Gülhane Parkı'nda kurulan "İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi" 3 bina içinde 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor. İslam kültürünün bilim ve teknoloji dünyasına 1000 yıllık katkılarını yansıtacak müze, bilim tarihi yazımında İslam alimlerinin başarılarının göz önünde bulundurulması gerekliliğini ortaya koyacak.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, müzenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Bizim inanç değerlerlerimizde İslam'ın ilk emri 'oku'. Kadına, erkeğe doğumundan ölümüne kadar bilimi emreden bir dinin mensuplarıyız. Düşünenler için orada büyük hizmetler olduğu sürekli olarak anlatılır. Akıl, ilim, düşünce bunların üçü sürekli olarak bir arada zaten zikredilmiş. Bizler Müslüman olarak bunu yerine getiremiyorsak kimse kalkıp bunun faturasını bu medeniyete, bu inanca kesemez" diye konuştuErdoğan, İslam düşünürleri ve bilginlerinin 8. yüzyıldan itibaren bilimsel düşünceye kaynaklık edecek çok yönlü araştırmalar yaptıklarını, başarılı sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

Müslüman düşünür ve bilginlerin çalışmalarının 12. yüzyıldan 16. yüzyıla uzanan bir süreçte Arapça'dan Latince'ye yoğun olarak çevrildiğini belirten Erdoğan, Avrupalı bilim adamlarının kaynaklarını belirtmekte özenli davranmasa da, bu çalışmalardan yararlandığını, bugün ise hala bunu inkar ettiklerini savundu.Erdoğan, medeniyetler tarihine bakarken İslam medeniyetine Müslüman din ve düşünürlere hakkını teslim etmenin hakkaniyetin bir gereği olduğunun altını da özellikle çizdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?