İslam Dayanışma Oyunları iptal edildi

Körfezin isminde anlaşılamayınca, İran, İslam Dayanışma Oyunları'nı iptal etti.

İslam Dayanışma Oyunları iptal edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve Arap komşuları arasında bulunan stratejik su yolu üzerindeki tartışmalar İran'ın Ekim'de düzenlemeyi planladığı İslam Dayanışma Oyunlarını askıya almasına yol açtı.

İran, yaklaşık bin yıldır su yolunun kontrolünü elinde bulunduyor ve bunu ulusal büyüklük ve gücünün simgesi olarak görüyor.

The Guardian'ın haberine göre, Arap ülkeleri yarışmalarda dağıtılacak madalyalar ve promosyon eşyalarındaki Persian Gulf (İran Körfezi) etiketinin kaldırılmasını talep ediyorlar. İran, ise su yolundaki iddiasından vazgeçmek yerinde İslam Dayanışma Oyunları'nın iptal edebileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap ülkeleri İran'ın savunduğu "Persian Gulf" (İran Körfezi) yerine Arabian Gulf (Arap Körfezi) veya sadece Gulf denilmemesi halinde spor oyunlarına katılmayacaklarını belirtiyorlar.

2005'te Suudi Arabistan'ın düzenlediği İslam Dayanışma Oyunları'na 55 ülke katıldı. İran'ın düzenleyeceği spor oyunlarına ise şu ana kadar sadece 28 ülke katılacağını bildirdi.

Geçen hafta kutlanan Persian Gulf (İran Körfezi) gününde konuşan İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışmanı Ali Akbar Velayeti, "Doğru duruşumuzda ısrar etmeliyiz. Bu oyunların iptal edilmesine yol açsa bile duruşumuzu değiştirmeyeceğiz." dedi.

İngilizce yayınlanan İran devletine ait Press TV televizyonu, spor oyunlarının iptal edildiğini ancak gerçekleşmesi için görüşmelerin hala sürdürüldüğünü bildirdi.

İran "İslam Dayanışma Oyunları"na hazırlık için şu ana kadar 6.7 milyon pound (10 milyon dolar) harcadı. İslam Dayanışma Oyunları'nda yarışılan dallar arasında futbol, eskrim, okçuluk, başketbol ve halter de bulunuyor.

İsim değişikliği talebinin bölge istikrarına zarar verdiğini söyleyen İran meclis başkanı Ali Laricani, "Araplar bu büyük Körfez'in adını değiştirerek kendileri için faydasız girişimlerde bulunuyorlar." dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2009, 17:20
YORUM EKLE

banner33

banner37