banner39

İslam Dünyası Artık Bayramları Birlikte Kutlayacak

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ)iki yıl içinde uzaya uydu göndererek her yıl yaşanan hilal sorununu çözecek bir adım attı. Projeyi Kahire Üniversitesi Uzay Bilimler Merkezi yürütüyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam Dünyası Artık Bayramları Birlikte Kutlayacak

-İslam Dünyası Haber merkezi

57 üyesi bulunan İslam Konferansı Örgütü, (İKÖ) dünya Müslümanlarının farklı günlerde oruç tutup farklı günlerde bayram yapmalarının önüne geçmek için uydudan faydalanılacağını açıkladı. Kameri ayların daha net olarak tanımlanması için yürütülecek çalışma kapsamında 2 yıl içinde İKÖ adına uzaya bir uydu gönderileceği açıklandı. 8 milyon dolara mal olacak uydunun artık çıplak gözle hilal gözlemleme çalışmalarına son vereceği belirtildi.

 

Uydudan elde edilecek görüntülerin hilali izleme komitesi üyelerine, farklı görüşler yerine net fotoğraflar vereceğini belirten İKÖ yetkilileri, bu şekilde Müslümanlar arasında zaman zaman yaşanan ihtilafın da ortadan kalkacağını açıkladı. İKÖ sözcüsü Ahmet Eymacin, uydunun hilal konusundaki tartışmaları sona erdireceğini umut ettiklerini söyledi. Sözcü, İKÖ’nün Kahire Üniversitesinin Uzay Bilimleri Merkezinin bu konuda yürüttüğü çalışmaları finanse ettiğini açıkladı.  

 

Kahire Üniversitesi Uzay Bilimleri Merkezi Başkanı Merfet Avad, uyduya yerleştirilecek kamera ile hilalin sürekli olarak hassas bir şekilde takip edileceğini ve bu fotoğrafların dünyaya gönderileceğini açıkladı. Avad bir İtalyan firması tarafından üretilen uydunun ilmi çalışmalarda da kullanılacağını belirtti. Mısırlı bilimadamı, uydu ile hilal takibini kaç ülkenin kullanacağını açıklamadı. Öte yandan yeni uygulanacak yöntemi Suudi Arabistanlı bazı din adamları benimsemediklerini açıkladı. Hadim El Harameyn Eş Şerifeyn Akademisi müdürü, Usame El Bar, hilalin yerden görülmesi gerektiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü