banner15

İslam Dünyası Hz. Peygamber İçin Sokaklarda

Fas'tan Endonezya'ya tüm İslam Dünyası bugün Cuma namazı sonrası Hz. Peygambere hakaret içeren karikatürleri yayımlayan Batı Dünyasını protesto için sokaklara dökülecek. Uluslararası Müslüman Alimler Birliği tüm Müslüman halkları Hz. Peygambere dest

İslam Dünyası Hz. Peygamber İçin Sokaklarda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Jyllands-Posten gazetesinin geçtiğimiz Eylül ayında Hz. Muhammed karikatürleri yayınlamasıyla birlikte Danimarka ile İslam ülkeleri arasında başlayan gerginlik krize dönüşürken, bugün cuma namazı çıkışı sonrası dünyanın birçok ülkesinde gösterilerin yapılması bekleniyor. Batı Dünyası ile İslam Dünyası arasında karikatürler nedeniyle başlayan gerginlik devam ederken gözler bugün Cuma namazı sonrasına çevrildi. Danimarka’nın yanısıra Avrupa ülkeleri ve İslam dünyasında da bugün geniş çaplı gösteriler bekleniyor. Kopenhag Polisi ve Danimarka iş dünyası da bugün ne olacağını beklemeye başladı. Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Moeller, camilerdeki cuma hutbesinin karikatürlerin yayımlanmasının yol açtığı krizin gidişatını belirleyeceğini söyledi. Moeller, Ritzau ajansına verdiği demeçte, "Birçok şey imamların vereceği cuma hutbesinde ne olup biteceğine bağlı" dedi.  "Krizin ne kadar süreceğini kimse bilemez. Öfke, Müslüman çevrelere ve sokaklara yayıldı. Yarınki gelişmeyi beklemeliyiz" diyen Moeller, "Bugün olay Avrupa'da yayılmış durumda, krizin yatışması için geçici bir uzlaşma bulmalıyız. Ancak bu, ters yöne de gidebilir" diye konuştu.

Cuma namazı vaazlerinde konunun ele alınması ve namaz çıkışında bir çok ülkede gösteriler düzenlenmesi beklenirken Endonezya ve Kuzey Afrika ülkelerinde de protestoların bugün başlayabileceği belirtiliyor. Öte yandan, aralarından İslam Dünyasının tanınmış yüzlerce alimlerinin bulunduğu Uluslararası Müslüman Alimler Birliği tüm Müslüman halkları bugün Cuma namazı sonrası Hz. Peygamber'e destek sokaklara dökülmesi çağrısındu bulundu.

Moeller Afrika gezisini iptal etti

Kuzey Afrika ülkeleri Fas, Libya, Tunus ve Cezayir’de de protestoların bugün Cuma namazı sonrası artması bekleniyor. Afrika ülkelerine yapacağı geziyi kriz nedeniyle erteleyen Moeller'in konuyla ilgili olarak İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile telefonda görüştüğü de belirtildi.

Le Monde ve BBC Karikatürleri yayımladı


France Soir gazetesi ardından ülkenin en tanınan gazetesi Le Monde da, Hz Muhammed (s.a.v)’e hakaret içeren karikatürleri yayınlayadı. Gazetenin ''Özgür karikatürler'' başlıklı başyazısında, ''Bir Müslüman Hz Muhammed'in özellikle kötü niyetli bir çizimiyle öfkeye kapılabilir. Ancak bir demokrasi, insan hakları ayaklar altına alınsa da bir fikir polisliği kuramaz'' denildi. Bu arada, İngiliz yayın kuruluşu BBC de, karikatürleri yayınlayan kuruluşlar arasına katıldı. Karikatürler BBC1'in dün 13:00'daki ana haber bülteninde yayınladı.

 

Danimarka boykotun yayılmasından endişeli


Danimarka Dışişleri Bakanlığı boykotun Cezayir ve Fas'a sıçmrasından endişe endişeli. Sözkonusu iki ülke yaklaşık 134 milyon euroluk Danimarka ürünü satın alıyor. Bu arada Finlandiyalı Müslümanların da Danimarka'dan gelen ürünleri protesto etme kararı aldığı bildirildi. Finlandiya İslam Topluluğu İmamı Hodr Şehab, Müslümanların boykota genelde uyduğunu, ancak daha fazlası için çabaların yetersiz kaldığını söyledi. Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 Eylül'de yayımladığı 12 serilik Hz. Muhammed (s.a.v)’e hakaret içeren karikatürlere, Norveç gazetesi Magazinet de 10 Ocak'ta yer vermiş, karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekmiş ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu. Bunun ardından karikatürleri yayımlayan gazeteler üzüntülerini bildirmiş, Danimarka Başbakanı da şahsı adına özür dilemişti. Ancak önceki gün de Fransız, Hollanda, İzlanda, Meksika ve Alman gazetelerinde aynı karikatürlerin yayımlanması, Arap ve Müslüman ülkelerinde giderek daha çok tepki duyulmasına yol açmıştı.

 

Plassnik'ten Müslümanlar'a destek

 

AB dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Avrupa gazetelerinde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürleriyle hakarete uğradıklarını düşünen Müslümanların duygularını anladığını söyledi. Plassnik, merkezi Viyana'da bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nda (AGİT) yaptığı konuşmada, herhangi bir dine hakaret içeren hareketleri açıkça kınamanın AB liderlerinin sorumluluğu olduğunu kaydetti. Ursula Plassnik, Danimarka ve Avrupa'da başka yerlerde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasıyla dini inançları nedeniyle gücendirilen Müslüman dünyasındaki herkesin duygularını anladığını ifade etti. İfade ve basın özgürlüğünün de korunmayı hak eden değerler olduğunu belirten Plassnik, ancak bu karikatürlerin yayımlanmasının gereksiz biçimde Müslümanları tahrik ettiğine dikkati çekti. Plassnik, Avusturya'nın dini duygulara saygı duyulmasını çok ciddiye aldığını ifade ederek, diyaloğun karşılıklı saygının oluşturulması, geliştirilmesi ve yanlış anlamaların önlenmesi en iyi araç olduğunu düşündüklerini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48