İslam dünyası STK'ları Malezya'da toplandı

İslam dünyasının Sivil Toplum Kuruluşları Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bir araya geldi.

İslam dünyası STK'ları Malezya'da toplandı

 

Türkiye ve Malezya başta olmak üzere 16 farklı ülkesinden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı bir haftalık programda, uluslararası konferanslar ve özel programlar yer alıyor. Malezya'daki programların ilki olan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) 9. Konsey Toplantısı yapıldı.

İDSB'nin 45 ülkeden 175 üyesi var

Türkiye'den İDSB, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Darulhikme, Filistin Platformu, TGTV, Hayrat Vakfı, KASAD-D, KARVAK, Doğu Türkistan Maarif Derneği, MÜSİAD, Reyhan Vakfı, Akabe Vakfı, AKV, TİMAV ve Safa Vakfı'ndan temsilciler ile İslam dünyasından Malezya, Kuveyt, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Bahreyn, Fas, Makedonya, Lübnan ve Moritanya gibi 16 ülkeden gelen temsilcilerin katıldığı programın ilk gününde daha çok Türkiye'den gelen temsilciler konuşmalarını yaptılar. İDSB'nin 9. Konsey Toplantısı'nın açılışında konuşan Genel Sekreter Necmi Sadıkoğlu, 45 ülkeden 175 üyelerinin olduğunu belirterek; "İDSB, kısa vadede sonuçlarını alacağımız bir çalışma değildir. Gelecek nesillerin önünü açacak uzun vadeli bir birlik projesidir" dedi.

Sorunlu bölgeler

İnsan Hak ve Hürriyetleri Komisyonu adına konuşan ve 'Sorunlu Bölgeler Projesi" hakkında bilgi veren Ali Kurt; "Dertlerimizi, sıkıntılarımızı bilelim. Hangi coğrafyada hangi kardeşlerimiz ne türlü problemlerle meşguller, bilelim. Projemizin amacı budur" dedi.

"Sadece konuşarak sorunlar çözülmez"

Bangladeş'ten katılan Refah ve Kalkınma Sosyal Ajansı (SAWAB) temsilcisi S.M. Reşiduzzaman ise; "Nerede bir acı varsa bir orada olmalıyız. Tepki vermeliyiz. Sadece konuşmak yetmez. İslam dünyasının sorunlu bölgeleri ile alakalı çalışmaları ciddiye almalıyız ancak sadece konuşarak bu işleri çözemeyiz" diye konuştu. Kuveyt'ten katılan Mübarek El Mutevva ise İslam dünyasının birçok bölgesinde sorunların yaşandığını ancak bunlarla alakalı daha esaslı projelerin gerekli olduğunu söyledi. El Mutevva; "Sorunlu bölgeler çok. Hangisi ile kim ilgilenecek? Bu tür planlamalar yapmak zorundayız. Biz bunlarla alakalı komisyonlar, masalar oluşturmalıyız ve hangi soruna nasıl yaklaşmamız gerektiğini belirlemeliyiz. Sonuca yönelik çalışmalar yapmak zorundayız" dedi.

Konsey toplantıları kapsamında Kadın, Aile ve Gençlik Komisyonu adına konuşan Dr. Rabia Babalıoğlu, "Kadın Aile ve Gençlik Kuruluşları Envanteri Projesi"ni anlattı.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 12:22
banner53
YORUM EKLE

banner39