banner39

İslam dünyası tarihi Londra'da satılacak

Sotheby's müzayede salonundaki açık artırmada Kanuni portresinden Safavi halısına çok sayıda eser satışa sunulacak

Arşiv 03.10.2009, 14:03 08.10.2009, 09:49
İslam dünyası tarihi Londra'da satılacak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın önemli müzayede salonlarından biri olan Sotheby's de önümüzdeki hafta "İslam Dünyası Sanat Eserleri" (Arts of the Islamic World) adı altında yapılacak açık artırmada, İslam dünyasından birbirinden değerli çok sayıda tarihi eser satışa sunulacak.

Aralarında İtalyan Ressam Titian (Pieve Di Cadore) tarafından çizilen "Muhteşem Süleyman" olarak bilinen Kanuni Sultan Süleyman'a ait portrenin de yer aldığı açık artırmada, Moğollar'dan Osmanlı'ya farklı medeniyetlerden günümüze ulaşan eserler yer alıyor.

Artırma oturumunda ayrıca Osmanlı dönemine ait Viyana kuşatmasında kullanıldığı sanılan bir kalkan ve deri kılıfının da satışa sunulacak.

Sotheby's Müzayede Evi'nde satışa sunulacak eserler arasında ayrıca, müslüman matematikçi ve astronom Nasireddin Tusi tarafından 13. yüzyılda yazılmış "Matematik Kuralları" yazması, İran sultanı Ali Şah Kajar'ın bir portresi, 16.yüzyıla ait bir Moğol yeşimtaşı bardak ve bir Safavi dönemi ipek halı, miğferler, tabanca ve tüfekler, kılıç, kama, hançer ve 2. Abdülhamit'in çalışma masası da yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?