banner39

İslam Dünyasında Ramazan Telaşı

İslam dünyasını tatlı bir Ramazan telaşı sardı. Müslüman halklar Ramazan hazırlığı için çarşı ve pazarlara akın etti. 11 ayın sultanı Ramazan, birçok İslam ülkesinde bugün başlarken, diğer İslam ülkeleri yarın Ramazan'ın ilk oruncu tutacak. Şam'ın K

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam Dünyasında Ramazan Telaşı

İslam dünyasında tatlı bir Ramazan telaşı başladı. İnsanlar Ramazan hazırlığı için çarşı ve pazarlara akın etti. Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok Arap ülkesi bugünü (Salı gününü) Ramazan ayının başlangıcı olarak kabul etti. Bugün Ramazan'ın ilk orucunu tutmaya başlayan ülkeler şunlar:  Suudi Arabistan, Mısır, Sudan, Katar ,Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Libya, Filistin, Ürdün, Fransa, Iraklı Sünniler ve Lübnanlı Sünniler. Bu arada, El Cezire’ye açıklamada bulunan Mısırlı gökbilimciler ise bugün güneşin tutulmasının yarının Ramazan ayının başlangıcına işaret ettiğini vurguladılar. Ramazan orucuna Çarşamba günü (yarın) başlayacak olan ülkeler ise şunlar: Türkiye, Kosova, Arnavutluk, Umman, Ukrayna ve Malezya, Lübnanlı ve Iraklı Şiiler.

Irak'ta Ramazan hazırlığı

Ramazan-ı Şerif ayı için tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Irak'ta da hazırlıklar sürüyor. Ramazan öncesi çarşı alışverişine çıkan Basralılar, fiyatlardan ve ürün çeşitlerinden memnun olduklarını dile getirdi. Geçen yıla göre fiyatlarda düşüş olduğunu ve bunun da halkı mutlu ettiğini söyleyen Hamit Avvat adlı bir Iraklı, "Ramazan için alışveriş yapıyoruz. Çarşının fiyatları geçen yıla göre çok iyi. Bu sene hem fiyatlar düşük, hem de bol ürün çeşidi var. İstediğimiz her şeyi rahatlıkla buluyoruz" dedi.
Yusuf Enes Yasin isimli vatandaş ise, "Bu yıl fiyatlar çok iyi. Geçen yıl her şey pahalıydı. Bunun da sebebi ürünlerin az olması ve çeşidin bol olmamasıydı. Bu yıl ise fiyatlar çok uygun. Vatandaş istediği şeyi rahatlıkla buluyor" diye konuştu. 

Dün akşam sahura kalktılar

11 ayın sultanı Ramazan, Suriye'de başladı. Sahura kalkan Suriyeliler Ramazan'ın ilk orucunu bugün tutuyor. Suriye'nin başkenti Şam'ın Kasyun Tepesi eteklerinde bulunan Türk Camii imamı Tacettin Alkan, Ramazan-ı Şerif'in Suriye'de, Türkiye'ye göre bir gün önce başladığına dikkat çekerek, "Bolluk ve bereketin teminatı olan 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif Suriye'de hoşgörü, sevgi, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma, sevme ve sayma duygularıyla  geçiyor. Suriye'de Ramazan hilalin görünmesi ile başlar. Bayramın belirlenmesi heva ve heveslere, arzulara ve şahsi çıkarlara göre değildir. Bu konudaki direktif gayet açıktır: Hilali görünceye kadar oruç tutmayın, onu görünceye kadar da iftar etmeyin (yani bayram yapmayın). Şayet bulutlu olur da görülmezse, sayıyı otuza tamamlayın" şeklinde konuştu. 

Şam'da halk Buzuriye çarşısına akın etti

Suriye'nin başkenti Şam'da Ramazan telaşı başladı. Ramazan alışverişi için sokağa çıkan Şam halkının en gözde mekanlarından biri Osmanlı döneminde yapılan Buzuriye çarşısı oldu.
Osmanlı döneminin bedesten geleneğinin yaşatıldığı çarşı, her yıl Ramazan ayında Suriyelilerin akınına uğruyor. Türkiye'nin Mısır çarşısını andıran Buzuriye çarşısına akın eden Suriyeliler bu Ramazanda da alış veriş yaptı. 11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif'in gelmesi ile birlikte bir çok Suriyeli dini kitapların satıldığı Emevi Camii yanındaki Miskiye'deki sahaflar çarşısında Kur'an-ı Kerim aldı.
Alışveriş yapan Suriyeliler Ramazan geleneğini ve bu aydaki misafirperverliği yaşattıklarını söylediler. 11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif, Türkiye göre Suriye'de Hilal'in görülmesi ile birlikte 1 gün öncesinden başladı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?