banner39

İslam Dünyasının Bugünü Yarını

İslam Dünyası Araştırmalar Merkezi Direktörü ve Sitemizin Genel Yayın Yönetmesi Mustafa Özcan Bilim Sanat Felsefe Akademisi'nde İslam Dünyasının bugününü ve yarınını anlattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İslam Dünyasının Bugünü Yarını

İsrail’in ömrünün 2017’de biteceğini savunan Mustafa Özcan'a göre İslam cografyası ne zaman Kudüs'ü eline geçirse büyüdü, ne zaman elinden kaptırsa küçüldü..

"ABD ömrünü 100 yıl daha uzatmak için gözünü İslam dünyasına dikti^" diyen  Dış politika yazarı Mustafa Özcan, ”İslam dünyası acilen kendini yenileyip fetret döneminden çıkmalı.” diye konuştu.

BSF Akademi’nin bu haftaki konuşmacı misafiri Dış politika yazarı ve İslam Dünyası Araştırmalar Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Özcan’dı.

 “İslam dünyasının bugünü ve yarını“ konulu konferans veren Özcan, İslam dünyasının kendisini acilen yenilemesi gerektiğine işaret ederek, “bu fetret döneminden kurtulmanın yolu babadan oğula geçen yönetim şeklinden vazgeçilmelidir” dedi.

Özcan ABD’nin aslında şu anda yaptığı tek şeyin gözünü İslam dünyasına dikerek kendi ömrünü bir yüzyıl daha uzatmak olduğunun da altını çizdi. Özellikle İslam dünyasının elinde bulunan yer üstü ve yer altı kaynaklarının ABD’nin iştahını kabarttığına değinen Özcan konuşmasına şöyle devam etti: ” ABD gözünü ne Çin’e dikebilir ne de Avrupa’ya. Çünkü Çin’e gücü yetmez ve alacağı pek fazla da bir şey yoktur zaten. Avrupa da öyle yaşlı ve sömüreceği bir şey yok orda. Ama İslam dünyası öyle mi? İslam dünyasının mevcut yapısından istifade ederek sömürgeci yapısını sürdürmek istiyor”

ABD İslam coğrafyasını yeniden yapılandırmak istiyor

Mustafa Özcan, ABD’nin Müslümanları yeniden itaat altına almak için Afganistan ve Irak olmak üzere işgaller yaptığını, İsrail’i de bu manada desteklediğine atıfta bulunarak “ABD şimdi tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bir İslam coğrafyası oluşturmak istiyor. Mevcut İslam ülkeleri de yönetim yapıları itibariyle ABD’nin ekmeğine yağ sürüyor” dedi. Özcan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: ”İslam dünyası kendine gelmesin diye ABD elinden geleni yapıyor. İslam ülkelerinin yöneticilerinin gözünü açmaları gerekiyor artık. Teknolojiye ve eğitime yatırım yaparak bu ataletten kurtulabilirler. “

İsrail’in ömrü 2017’de bitiyor mu?

ABD’nin İsrail’in devamlı arkasında olduğunun da altını çizen Özcan, "Aslında İsrail cücedir . ABD’nin beynini kontrol ediyor Büyük İsrail ABD’dir. Küçük İsrail’in ayakta kalması için ABD’nin desteklemesi gerekir. İşte bunun için Ortadoğu’da ve İslam ülkelerinde karışıklıklar çıkıyor”, şeklinde konuştu. Özcan, bazı yazar ve tarihçilere göre İsrail’in devlet ömrünün de 2017 yılında biteceği şeklinde yorumların, son zamanlarda sık sık gündeme getirildiğini de vurguladı.

Kudüs ve İslam dünyası

Özcan konuşmasının son bölümünde ise Kudüs ve Filistin konusuna değinerek şu açıklamalarda bulundu: ”Aslında bu meseleleri İslam ülkeleri bir araya gelerek çözebilirler. Zira tarihte İslam dünyası ne zaman Allah adına bir araya gelmişse mutlaka başarılı olmuştur. Ama siyasi ve ekonomik çıkarlar için bir araya gelinip de yapılan savaşlardan da İsrail’e karşı hep yenilmişlerdir. Onun için İslam dünyasının niyetini düzeltip tekrar birleşmesi ve Allah adına mücadelesini sürdürmesi gerekiyor. Kudüs ne zaman İslam dünyasının elinden çıkmış İslam coğrafyası da küçülmüştür. Ne zaman Kudüs Müslümanların idaresi altına girmişse de İslam Dünyası o kadar büyümüş ve rahat nefes almıştır. Şu anda yaşananlar bunun ispatıdır.” 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?