banner15

'İslam düşmanı', Berlusconi kabinesinde

İtalya'da hükümet açıklandı ve Calderoli de kabinede yer aldı

'İslam düşmanı', Berlusconi kabinesinde

İtalya'da Berlusconi başkanlığında kurulan yeni kabinede, iki yıl önce Hz. Muhammed karikatürlü tişört giyerek tepkilere neden olan Calderoli de yer aldı.

İtalya'da geçen ay yapılan erken genel seçimlerin galibi merkez sağ lideri Silvio Berlusconi'nin (71), dün açıkladığı yeni hükümetin bugün yemin ederek göreve başlaycağı açıklandı.

Berlusconi'nin yeni kabinesinde, 2006'da bakan iken bir televizyon programında Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri resmeden tişört giyerek büyük tepkilere neden olan Roberto Calderoli'nin (Kuzey Birliği Partisi'nden) de yer aldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından resmen hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından kurduğu yeni merkez sağ hükümetinin onayını dün Napolitano'dan alan Berlusconi kabine listesini açıkladı.

Yeni hükümetin yarın Türkiye saatiyle 18.00'de yemin edeceğini belirten Berlusconi'nin açıkladığı yeni kabine listesine göre, Franco Frattini AB Komisyonu'ndaki görevinden ayrılarak dışişleri bakanı olacak.

İtalya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrası 62'nci, Berlusconi'nin başbakanlığındaki üçüncü hükümette ekonomi bakanlığını Giulio Tremonti üstlenecek. Frattini ve Tremonti önceki Berlusconi hükümetlerinde de kabinede aynı görevleri üstlenmişti.

Kuzey Birliği'nin etkin biçimde yer aldığı 21 üyeli kabinenin yemin töreninden sonra parlamentodan güvenoyu alması gerekiyor.

Geçen ay yapılan seçimlerde rakibi merkez sola karşı zafer elde eden Berlusconi, iki yıl aradan sonra üçüncü kez hükümet kuruyor. Berlusconi, 1994'te ve 2001-2006 döneminde başbakanlık yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35