banner15

'İslam ekonomisi' kavramı Rus yasalarında

Rusya Federasyonu'nda islam ekonomisi kavramının yasalara girmesi için çalışmalar yapılıyor.

'İslam ekonomisi' kavramı Rus yasalarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Federasyonu ekonomik gelişme bakanlığı ülke yasaların bazı değişiklik yapılması için bir proje hazırladı. Projenin gerçekleşmesi durumunda Rusya’da İslami ölçülerde ticaretin ve yatırımların yapılabileceğini iddia edildi.

Rus basınında çıkan haberlere göre benzer yasalar dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. İş birliği yapan taraflardan birisinin mali destek diğerinin ise emek sarfetmesi projenin gerçekleşmesinde yeterli olacak. İslam hukukuna göre taraflardan birisi mudarib diğeri ise rabbu’l-mal (mal sahibi) diye isimlendiriliyor. Bu tür bir anlaşma yatırım hesap edilmekte ve İslam hukukunda mudaraba diye isimlendiriliyor.

İddiaya göre şu anda Rusya’nın bazı bölgelerinde ortak inancı paylaşan insanlar tarafından bu tür ticari anlaşmalar yapılıyor. Kazan’da “Yumart Finans” şirketinin inanç temel alınarak kurulduğu ve faaliyetini şeriat doğrultusunda yürütmekte kararlı olduğu ifade edildi. Hazıran ayında Kazan’da Milletlerarası zirvenin yapılacağı ve zirvedev İslami ticaret ve finans meselelerinin tartışılacağı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 07:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35